Plíseň nohou vyléčí příroda

Mykóza se projevuje svěděním, pálením a drobnými prasklinkami. Vlhkost a teplo jsou pro nohy největším nepřítelem. Proto je zapotřebí dbát na prevenci. Jak mykózu vůbec léčit?

Kůže na nohou se loupe, nehty začínají měnit barvu. Chodidla svědí a pálí. Ačkoli mnozí považují mykózu za něco, co se dá chytnout jen v bazénech a na koupalištích, pravda je, že mykóza nás ještě častěji trápí v zimě, kdy nosíme boty s kožíškem, v nichž se noha rychle zapaří a kůže nemůže dýchat.

Několik hodin na sobě máme vlhké ponožky, a místo toho, abychom si boty ihned sundali a ponožky vyměnili, dlouhé hodiny s tím neděláme vůbec nic. Málokdo ví, že v tomto případě byste jak ponožky, tak boty měli okamžitě dezinfikovat. Co ale dalšího zabrání mykóze rozrůstat se dál?

Připravte si octovou lázeň

Ohřejte si dva litry vody a přelijte ji do lavoru. Do vody přidejte alespoň půl litru octa a promíchejte. Ponořte si nohy do octové lázně alespoň na čtvrt hodin. Opakujte dvakrát denně po dobu tří dnů. Plíseň z nohou by se měla vytratit.

Aby byla lázeň ještě účinnější, můžete do octové lázně nakapat pět kapek tea tree oleje, jenž má dezinfekční účinky. Přidat taktéž můžete tři lžíce 3% peroxidu vodíku, který efektivně bojuje proti mikroorganismům.

Zábal z exotické kurkumy

Kurkuma je léčivé koření, které pomáhá na mnoho neduhů, dokonce i na kožní nemoci, včetně ekzémů. Připravte si směs ze lžičky kurkumy, lžičky mletého zázvoru a třech lžiček rozpuštěného másla. Promíchejte a směs rovnoměrně naneste na nohy.

Následně si nohy zabalte do bavlněné látky. Nezapomínejte, že kurkuma barví, proto si vyberte takový kus látky, na kterém vám příliš nezáleží. Nakonec si navlékněte ponožky a zábal nechte působit přes celou noc nebo alespoň tři hodiny. Zábal pak opakujte každý druhý den.

Olej z dobromysli

Oreganový olej je výborný na promázávání kůže mezi prsty u nohou. Zhruba 100 ml kvalitního olivového oleje přelijte do uzavíratelné sklenice a zamíchejte do něj dvě lžíce sušeného oregana.

Promíchejte, nádobu uzavřete a nechte macerovat na teplém a stinném místě přibližně tři až čtyři týdny. Po uplynutí doby sceďte. Uchovávejte v lednici nebo na jiném chladnějším místě.

Rozmarýnová voda

Lžíci čerstvého a namletého rozmarýnu nebo tři lžíce sušeného rozmarýnu spařte 250 ml vroucí vody. Nechte deset minut louhovat, pak sceďte a nakonec si do rozmarýnové vody na pět minut namočte nohy.

Koupel je nejlepší provádět před spaním, kdy si pak můžete na nohy rovnou navléknout příjemné ponožky a nechat nohy odpočívat.

Co používaly naše babičky?

Dětský zásyp nebo kukuřičný škrob. V případě nutnosti si můžete na noc zasypat postižená místa zásypem či škrobem. Dokáže kůži vysušit a zabránit rozšiřování plísní.

reklama
reklama

Komentáře