Po deseti letech nastala ve vztahu Leony Machálkové a Bořka Šípa zásadní změna!

Přála si mít s ním ještě holčičku, ale on to razantně odmítl!

Rozchod s Bořkem Šípkem (+66), osudovým mužem jejího života, zpěvačku Leonu Machálkovou (50) opravdu těžce zasáhl. Netušila ale, že bude muset bojovat s něčím ještě horším: s jeho bolestným umíráním!    

Světoznámý architekt Bořek Šípek byl okolnostmi nucen dospět dříve než jeho vrstevníci. O prvního z rodičů přišel už v sedmi letech, poté, co několik roků tatínek umíral na rakovinu. Stejná nemoc, která se ve stáří pak stala osudnou i jemu samotnému, mu vzala maminku v 15 letech.

Ujal se ho René Roubíček.

Utekl na západ v osmnácti!

Osiřelému Bořkovi hrozilo, že bude muset jít do dětského domova. Naštěstí se ho ujal slavný český sklář René Roubíček (96), který se stal jeho poručníkem. Později Bořek vzpomínal na to, že byl zamilovaný do jeho dcery, s níž chodil do stejné třídy. Právě Roubíček ho v životě tak trochu nasměroval, když v něm probudil lásku ke sklu. Bořek v osmnácti letech emigroval do Západního Německa. „Z Čech jsem odešel s malým kufříčkem, jaký měly děti na medvídky. Dovedl bych to znovu,“ prohlásil po letech. U našich sousedů dostal stipendium a mohl tak vystudovat univerzitu v Hamburku. Později přesídlil do Holandska, kde si založil vlastní studio. Oženil se tam s tanečnicí Bambi Uden a měl s ní dva syny. Z chudého kluka se stal významný a zámožný muž. Nikdy ale bohatství nebral příliš dramaticky. „Vzpomínám si, že jsem jako dítě miloval uherák,“ popisoval. „Dostal jsem na chleba jedno kolečko a vždycky jsem ho šoupal dál, aby mi co nejdéle vydrželo. Hrozně jsem toužil po tom, že si ho někdy naložím tlustou vrstvu. Když jsem v Německu vydělal první peníze, koupil jsem si štangli uheráku, snědl jsem ji a udělalo se mi blbě. V tom asi spočívá ten rozdíl.“

Proslavily ji muzikály, jako Drákula.

Kolega jako dohazovač

Do rodné vlasti se vrátil až po listopadu 1989. S Leonou Machálkovou se seznámil díky „zprostředkovateli“, kterým byl její muzikálový kolega Karel Černoch (+64). S tím hrála v muzikálu Monte Cristo. Karel prý neustále Leonu přesvědčoval, jaký je Bořek výjimečný muž. Nakonec to poznala sama. „Byl chytrý, líbil se mi a imponoval mi. V jeho očích byla spousta tajemství i příslibů. Měl rád překvapení a sám je uměl partnerce přichystat,“ konstatovala. Slavný architekt v mnohém mladší zpěvačce otevřel oči a zasvětil jí do spousty věcí. „Byl houževnatý, trpělivý, laskavý a měl vždy vlastní názor. Tyto jeho charakterové vlastnosti mě hodně ovlivnily,“ vzpomínala. Problémem samozřejmě pro Leonu bylo, že Bořek dál zůstával ve stavu manželském a nemínil na tom nic měnit. Ještě silněji to pocítila, když se svým ženatým přítelem čekala dítě. V lednu roku 2003 přišel na svět syn Artur (15). Rodit odjela Leona do exotického Thajska. Původně se měl potomek jmenovat jinak. „On měl být Artuš, jenže by to znělo jako mašinka – Artuš Šípek. Tak je Artur,“ vysvětlila zpěvačka.

Zůstali správnými rodiči, i když se spolu rozešli.

Partnerem už nebyl, otcem ano

Leona měla dál s Bořkem krásný vztah, ale vytoužené manželství bylo stále stejně vzdálené. Přála si mít tedy alespoň další dítě, jenže svého partnera nepřesvědčila. „Chtěla jsem druhého potomka, ale nebylo to šťastné téma,“ přiznala později. „Byl to i jeden z důvodů, kdy jsme na sebe naráželi. On už další děti nechtěl, protože má celkem tři kluky.“ Pak sice přišla změna, na kterou čekala – Bořek si začal zařizovat rozvod – všechno ovšem dopadlo úplně jinak. Architekt totiž ukončil nejen oficiální vztah s manželkou, ale současně se rozešel i s Leonou, údajně kvůli jiné ženě. Protože dvojici ale dál spojoval syn, nekonaly se žádné konflikty nebo skandály. Bořek se dál ke svému synovi plně hlásil a Leona to oceňovala: „Je to solidní člověk se smyslem pro zodpovědnost, který se vždy staral o všechny své syny. Ve mně má emancipovanou, finančně samostatnou ženu, ale i tak se stará. Má Arturka moc rád a věřím, že by nikdy neselhal.“ Po rozchodu žil Artur výhradně se svojí matkou. „Byla jsem to vždy já, kdo se o něj staral, kdo s ním chodil na hřiště, vozil ho na kroužky, chodil s ním k lékaři nebo na dětské párty,“ líčila Leona. S otcem se ale vídal, jak to jen šlo, v závislosti na Bořkových časových možnostech. Zpěvačka se také snažila, aby rodina byla co nejčastěji pohromadě. „Vídáme se tedy u příležitosti našich narozenin, na Vánoce, o různých prázdninách a někdy jen tak o víkendech,“ prozradila tehdy novinářům. „Dovedl bych si představit život s jednou ženou, když se ale vztah dostane do bodu, kdy to už nefunguje, tak nevidím důvod v něm setrvávat,“ vyjádřil se ke svým vztahům Bořek a dodal: „Jsem moc rád, že se nám s Leonou podařilo, aby Artur měl pořád tatínka.“

Seznámil je Karel Černoch.

Léčbu v Madridu nakonec vzdal

Rakovina, která vzala Bořkovi předčasně oba rodiče, dostihla i jeho samotného. Lékaři mu našli nádor na slinivce, který se řadí mezi ty nejvíce nebezpečné. Roste v těle dlouho a nenápadně a když je objeven, bývá už většinou na léčbu pozdě. Bohatý architekt se rozhodl světit se do péče věhlasného zařízení ve Španělsku. Léčba tam byla sice extrémně drahá, ale slibovala přece jen nějakou naději. Ukázalo se ale bohužel, že šíření zhoubných buněk v těle už je nezastavitelné. Pochopil to i Bořek a tak léčbu nakonec vzdal. Když se vrátil z Madridu do Prahy, řekl: „U nás máme špičkové onkologické odborníky, ale nemáme takové možnosti výzkumu. Jsem tam trochu za pokusného králíka. Ale bylo to oboustranné. Já posloužil vědě a ona posloužila mě.“ Se svým odchodem byl pak už smířen. V posledních týdnech života svého osudového partnera chtěla být Leona už jen s ním. Odřekla všechny závazky a nevzala si žádné muzikálové představení. Podle jejích kolegů už věděla, že odchod Bořka je bohužel jen otázkou krátkého času a chtěla být oporou jak jemu, tak i společnému synovi. Únor roku 2016 se pak pro populární zpěvačku stal tím nejsmutnějším měsícem – muž, kterého milovala a který jí tolika věcem naučil, zemřel.

Nejmladšího syna smrt otce těžce zasáhla!

Velmi složitě se vyrovnával se smrtí svého otce nejmladší syn. Arturovi sice Bořek o své vážné nemoci nic neřekl, ale on to věděl od mámy. „My se o tom s tátou vůbec nebavili. Někdy jsem viděl, jak je unavený. Přišel k nám a za chvíli si šel lehnout. Nebo se vedle mne svalil na gauč a dívali jsme se na sport,“ popisoval chlapec. O Arturovu budoucnost ale Leona strach nemá. Ví, že od obou slavných rodičů něco v genech zdědil a věří tomu, že se v životě neztratí!

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama