Po rozvodu Elizabeth Taylor a Richard Burton zjistili, jak si vzájemně chybí a šli do toho znovu!

Roli v Kleopatře měl místo Richarda hrát někdo jiný. On sám ji nesnášel.

Jejich vztah patřil ve své době k těm nejsledovanějším, už proto, že začal skandálem. Když se Elizabeth Taylor (+79) a Richard Burton (+58) dali dohromady, byli totiž oba zadaní jinde!

Jedna z největších filmových hvězd minulého století, Elizabeth Taylor (+79), se narodila americkým rodičům v Londýně. Dostala od života všechno, co potřebovala: zázemí dobře situované rodiny, atraktivní vzhled, herecký talent. Brala si od života všechno, co se dalo, plnými hrstmi. A platilo to i o vztazích k mužům. Provdala se celkem osmkrát, ale žádné manželství nevydrželo. Sedmkrát se rozvedla, jednou ovdověla. Nejsledovanějším vztahem představitelky Kleopatry byl ten s Richardem Burtonem (+58) - i proto, že si ho na rozdíl od ostatních manželů vzala dvakrát!

Brát se měli podle plánu až v zimě. Mají jiný důvod?

První setkání nebylo nic moc

Ani Richard Burton se v životě ničeho neodříkal. Na rozdíl od Elizabeth neměl tak šťastné dětství a mládí. Pocházel z chudé dělnické rodiny se spoustou dětí - on sám přišel na svět jako dvanáctý v pořadí. Třináctý porod pak už matka nepřežila. S otcem, který byl alkoholik, měl Richard špatný vztah, nepřišel mu později ani na pohřeb. Vážil si svého o 19 let staršího bratra, který pro něho byl něčím jako životním učitelem. I z takto nepříznivě postavených podmínek se ale dokázal stát slavným hercem. Ačkoliv pocházel z Velké Británie, podařilo se mu začátkem 50.let dobýt i Hollywood. Tam se také poprvé setkal s Elizabeth. Tehdy byla provdaná za jiného muže a těhotná. Ani jednoho z nich nenapadlo, jak moc se za čas jejich osudy propojí. Stalo se tak, když je oba obsadili do hlavních rolí velkofilmu Kleopatra. Roli Marca Antonia přitom původně Richard neměl hrát a taky pak odmítl film sledovat se slovy „Nechtěl jsem na sobě spáchat zločin.“ Když se poprvé setkali na scéně, Burton prohlásil: „Řekl vám už někdo, že jste moc pěkná dívka?“ Elizabeth později vzpomínala: „Říkala jsem si: ach ne, je tu velký milovník, velký šprýmař, velký velšský intelektuál a on se uvede takovouhle větou.“ Burton si Elizabeth vzal navzdory svým příbuzným, kteří mu to nedoporučovali. Při svatbě v roce 1964 v Montrealu prohlásil: „Ani byste nevěřili, jak jsem šťastný. Tenhle sňatek bude trvat navždycky.“

Mladá Liz se svými rodiči.

Rozpad manželství ve filmu nemuseli hrát

Ještě než si poprvé navzájem řekli své „ano“, byli Richard a Elizabeth vláčeni médii. Důvod byl jasný. V době, kdy se provalil jejich vztah, byl ještě on ženatý a ona vdaná a to se v puritánském Hollywoodu moc nenosilo. Nejprve to vypadalo opravdu na velikou lásku. Obě hvězdy si navzájem dávaly hodně drahé dárky. Liz dala Richardovi ke čtyřicátinám luxusní vůz, ale to bylo až poté, co sama od něho dostala velmi vzácný diamant, který stál více než milion dolarů. Kromě lásky spojovala herce i práce, objevili se bok po boku celkem v jedenácti filmech. V soukromí to ale moc velká idylka nebyla, spíš takové to „ode zdi ke zdi“. Jednu chvíli se Elizabeth a Richard vášnivě milovali, za pár okamžiků padaly facky. Nejlépe prý jejich bouřlivý vztah vystihuje slavný film Kdo se bojí Virginie Wolfové?, který ukazuje drsný rozpad jednoho manželství. Prý tam oba herci ani nemuseli nic moc předstírat. Děti spolu neměli – Liz už po gynekologické operaci nemohla otěhotnět – a tak adoptovali německou holčičku. Po jedenácti letech manželství, ve kterém se pravidelně střídaly polibky a násilí, skončilo. Krátce po rozvodu ale Richard i Liz zjistili, jak jeden druhému chybí. Ani ne rok a půl poté, co šli od sebe, si řekli své „ano“ podruhé – svatba se tentokrát konala na africké půdě. Při tomto druhém pokusu jim ale stačilo jen pár měsíců, aby si uvědomili, že být spolu je ještě těžší, než být bez sebe. Jeden z nejostřeji sledovaných vztahů dvou celebrit v minulém století tak definitivně skončil.

Jejich příběh několik let sledoval celý svět!

Další dvě manželství a další dva rozvody

Elizabeth si manželský slib zopakovala po rozvodu s Richardem ještě dvakrát, ukázalo se však, že asi není pro dlouhodobé vztahy stvořená. To samé se vlastně dá říct o Richardovi, ani jeho dva další manželské pokusy se nesetkaly s trvalým úspěchem. Slavný herec zemřel celkem brzy, v osmapadesáti letech, na vážné krvácení do mozku. Elizabeth svého dvojnásobného manžela o více než čtvrt století – podlehla problémům se srdcem, kterým předcházela několikatýdenní léčba.

reklama
reklama