Podmanivé kouzlo řeckých ostrovů

Nádherné pláže, tyrkysové moře, úžasné památky, skvělé jídlo a pití

Nejkrásnější ostrov Řecka neexistuje.  Každý z nich je totiž natolik odlišný, že se lidé na této otázce nikdy neshodnou. Řecko má pláže jako z Karibiku, ale i takové, které připomínají měsíční lávovou krajinu.

Malé, bílé domky s modrými okenicemi, úzké klikaté uličky a nezapomenutelný folklor vytvářejí zvláštní atmosféru tohoto ostrovního světa. Vydáte-li se mimo turistická letoviska do vesniček, budete mít často pocit, že se tu zastavil čas.

Zastavte se i vy a užijte si dovolenou, na kterou nezapomenete. Každý rok můžete objevovat nový ostrov. Brzy zjistíte, že každý ostrov má jiný ráz, ale nádherná příroda a přívětiví lidé na vás čekají na každém z nich.

Největším řeckým ostrovem je Kréta, která je považována za místo zrození samotného Dia. Pro rozmanitost své přírody je často nazývána šestým kontinentem. Najdete tu mimo bohaté historie i krásné pláže, vysoké hory i hluboké kaňony.

Skvělé pláže najdete na každém ostrově, na Krétě ale má pláž nad sebou benátský hrad. Na tomto ostrově najdete Knossos a bludiště pro Minotaura.

Velká pětka!

Tak by se daly nazvat největší a nejslavnější řecké ostrovy.

Jaké to jsou? Santorini je diamant mezi všemi. Bílé vesnice na útesech a výhledy na modré Egejské moře. Čekejte zde spíše scenérie a šarm, než pláže, na kterých se budete povalovat. Mykonos je kubistický obraz s bílými kostkami domů, zlatými pruhy pláží a bronzovými těly na nich.

Na tomto ostrově bývá pořádně rušno. Nic pro ty, kteří hledají klid a tichá zákoutí. Skiathos je porostlý piniemi a borovicemi, také tak úžasně voní. Nádherné pláže, kláštery a hrady… Rhodos je perla v Egejském moři.

Znamená pro vás malebné scenérie, slavné historické město křižáků a impozantní hory. Je tak příjemný, že zde mají dokonce i Údolí motýlů.

Ráj požitkářů

Tyrkysové vody omývají nádherné pláže Kambos na Lipsi, úžasná je také pláž Myrtos na Kefalonii a nekonečná je pláž Koukounaries na Skiathosu.

Ostrov Lesbos je proslulý svým olivovým olejem a ouzem (anýzový likér), Samos má zase lahodné muškátové víno a Korfu vynikající italskou kuchyni. Folegandros nabízí snové jídlo zvané astakomakaronada, což jsou humři se špagetami, zatímco Kréta láká skromně na svou fassolathou, fazolačku z dob antického Řecka.

Pro milovníky historie bude vedle Rhodu s křižáckým hradem zajímavý zejména ostrov Delos, na němž se nachází celé opuštěné antické město. Pro dobrodruhy a samotáře bude nejpřitažlivější ostrov Gavdos. Je nejjižnějším bodem Evropy a nejzajímavějším „neobjeveným“ řeckým ostrovem.

Jedním ze zajímavých suvenýrů, které si můžete z dovolené na řeckých ostrovech  přivézt, je „matóchandro“. Jedná se o symbol „modrého oka“, jehož úkolem je ochrana před zlou mocí.

Dopřejte si ouzo

Ouzo je skvělý anýzový likér z vína, ochucený různými bylinkami, zejména anýzem, fenyklem, hřebíčkem, skořicí a koriandrem. Je podobný turecké rakii i francouzskému pastisu. Ouzo má obsah alkoholu až 48 %.

Mísí se s vodou nebo s ledem, čímž získá mléčně zakalenou barvu. K ouzu se podávají chuťovky zvané mezedhes, což bývají nejčastěji tzatziki, kousky sýra či zeleniny, chobotničky, rybičky, klobása loukaniko, taštičky tyropita (sýrové) a spanakopita (špenátové).

8denní zájezd letecky do tříhvězdičkového hotelu all inclusive pořídíte již od 949O Kč

reklama
reklama