Podpořte svoji imunitu s echinaceou

Echinacea je mocná bylinka, která se nejčastěji používá na posílení imunity, což se teď v zimě obzvlášť hodí.

Třapatka nachová

Echinacee indiáni říkali různě – roztomilá přezdívka je třeba „sluneční klobouk“. Jejím českým názvem je pak třapatka nachová. Rostlině nápadně připomínající kopretinu se ve volné přírodě moc nedaří, bez obav se však dá pěstovat na zahrádce či parcích.

Proti nemocem

Echinacea je vynášena do nebes hlavně pro svůj blahodárný vliv na přirozenou obranyschopnost organismu. Zvláště v chladnějším období je výborným prostředkem prevence proti nachlazení a chřipkovým epidemiím. Má rovněž protizánětlivé účinky.

Jak ji užívat?

Z echinacey se nejčastěji využívá kořen, jehož léčivé účinky jsou nejsilnější, o něco méně pak nať a květy rostliny. S dávkováním se však musí opatrně, jelikož působení kořene třapatky je opravdu intenzivní. Těhotné a kojící ženy by se jí měly raději úplně vyhnout. Echinaceu můžete zakoupit jako tinkturu, kapky či mast, často je také součástí čajů a sirupů. Rostlina je vhodná jak pro vnější, tak i vnitřní použití.

Na rány a popáleniny

Pro vnější použití je hodí zejména tinktura. Tu si můžete vyrobit i sami doma. Stačí, pokud necháte 100 gramů nastrouhaného kořene louhovat v 500 mililitrech šedesátiprocentního lihu po dobu jednoho týdne.

Tinktura z echinacey urychlí hojení popálenin, proleženin a problematických rán, používá se také při ekzémech, zánětlivých kožních onemocněních či potížích s křečovými žilami. Na postiženou kůži lze přikládat i obklady namočené v odvaru z echinacey.

Prevence i léčba

Vnější použití echinacey je širší. Vedle tinktury je výborný echinaceový čaj či sirup, extrakt z rostliny najdeme rovněž ve spoustě potravinových doplňků. Echinacea stimuluje činnost bílých krvinek, čímž výrazně napomáhá k posílení imunity.

Je dobrá nejen jako prevence, ale také pro rychlejší zotavení organismu. Bylinka také dokáže zmírnit průběh nachlazení, infekcí dýchací cest, ale i různých onemocnění močového ústrojí. Pomůže také při častých zánětech kloubů, alergiích, potížích s prostatou anebo s žaludečními vředy.

Sběr a skladování echinacey

Pokud si přípravky z echinacey nechcete kupovat v obchodě, můžete si tuto léčivku vypěstovat doma na zahradě. Kořeny se sbírají na podzim. Květy a nať můžete nechat volně schnout na suchém a temném místě, kořen nejlépe usušíte umělým teplem, to znamená v sušičce na ovoce nebo v troubě. Dejte však pozor, aby teplota nepřesáhla 50 stupňů Celsia. Usušenou echinaceu skladujte v suchu a zabalenou v papíru.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama