Pomaloučku, polehoučku...

Před i po každém cvičení nezapomeňte svaly opatrně protáhnout, snesou pak lépe zátěž.

Konečně máte čas a chuť udělat něco se svou postavou a kondicí? Je rozhodnuto: Bude se cvičit! Ale pozor, hlavně opatrně.

Ať už jde o chůzi, běh, cvičení ve fitness, jízdu na kole či na lyžích, může se stát, že to přeženeme a pak nás bolí svaly. Co dělat, když už bolest nastane?

Když bolí „celý člověk“

Bolest svalů po cvičení se vyskytuje nejčastěji, když s nějakou aktivitou začínáme. Občas se jí ale nevyhnou ani zkušení jedinci. Stačí, když přeceníte síly nebo špatně zapojíte určitou svalovou skupinu.

Bolest svalů v žádném případě neznamená, že jste cvičili správně. Namožené svaly jasně signalizují, že jste to s tréninkem přehnali. Ve svalových vláknech se totiž nadměrným stažením vláken vytvoří miniaturní trhlinky, v jejichž důsledku ve svalu probíhají zánětlivé procesy – a právě to bolí.

Nejde o zranění v pravém slova smyslu, po pár dnech bolest odezní. Proto byste neměli před pohybem zapomínat na důkladné protažení. Namožené svaly jsou také náchylnější k dalšímu poranění, proto byste jim měli dopřát čas na zotavenou.

Masáž svalů svěřte raději do rukou odborníka.

Namožení zvládnete sami

Nejlepším lékem pro namožené svaly je klid a teplo. Pokud bolí hodně, pomáhá jejich nahřátí – zkuste třeba horkou vanu s přidáním pár kapek skořicového nebo zázvorového oleje, které mají bolest tlumicí a protizánětlivé účinky a zlepšují látkovou výměnu ve svalech.

V lékárně nebo drogerii najdete množství uvolňujících sportovních gelů či mastí, které obsahují například kostival nebo kaštan. Svaly můžete zkusit opatrně protahovat, ale jen tak, jak vám tělo dovolí, rozhodně ne přes bolest.

Jako na skřipci

Při pohybu však může dojít i k vážnějším poraněním svalů. Například k jejich natažení, kdy se svalová vlákna natáhnou až na mez únosnosti. Vznikají tak v nich výrazně větší trhlinky než při namožení, nedochází však k úplnému přerušení vláken.

Natažení svalu obvykle poznáte podle toho, že si většinou přesně uvědomíte okamžik, kdy k němu došlo. Také vás bolí pouze jeden sval či jeho část, a ne více. Jako první pomoc použijte ledování, třeba gelovými polštářky vychlazenými v mrazáku.

Na bolavé místo je přikládejte každé 2 hodiny na 10–15 minut. A zůstaňte v klidu. Obvykle po několika dnech dojde k zahojení bez poškození.

Při každém cvičení je potřeba dbát nejen na správné provedení cviků, ale i celkovou bezpečnost.

Natržená vlákna

V případě natržení svalu dochází k úplnému přetržení svalových vláken nebo i celého svalu. Podobně jako u natažení dojde k ostré a silné bolesti okamžitě a v podstatě vám znemožní další pohyb. V těžších případech se objeví otok, krevní sraženina a místo je i velmi citlivé na dotek.

V případě částečného nebo úplného přetržení svalu se doporučuje vyhledat lékařskou pomoc. Je důležité dodržovat klidový režim, nedoporučuje se ani protahování svalu. Místo ošetřete chladivými obklady a analgetiky ulevujícími od bolesti.

Pokud problém přetrvává do dalšího dne, sval prohřívejte teplými obklady či hřejivou mastí. Léčba může trvat i několik měsíců.

Víte, že...

•… na ztuhlý, namožený sval může pomoci i masáž?
•… dostatečný pitný režim je vhodný i pro fungování svalů?

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden