Poraďte si bez chemie s kašlem a nachlazením

Taky kýcháte, smrkáte nebo vás pálí v nose a máte pocit, jako byste právě složili vagon uhlí? Nelekejte se, nemusí se hned jednat o chřipku. Je totiž docela možné, že jste jen někde pořádně nastydli

Většina z vás v tomto případě navštíví lékaře nebo alespoň ulehne do postele. A k tomu vyzkoušíte všechny ty předražené léky, které jste si nakoupili v lékárně. Co to ale pro jednou zkusit trochu jinak? Jsou tu přece ještě bylinky, ať už je máte doma, nebo si je koupíte.

Zázvor nikdy nezklame Léčivé rostliny mohou být cenným pomocníkem, ale je třeba je dobře znát a vědět, které v daném případě použít. Zda dáte přednost jednodruhovým bylinám, nebo osvědčeným bylinným směsím, to už je na vás.

Spolehlivým pomocníkem při nachlazení a chřipce je zázvor, ať už ve formě čaje, nebo lahodných kandovaných kostiček, které seženete v každém obchodě se zdravou výživou. Zázvor má výrazné dezinfekční, antibakteriální i protivirové účinky, zahřívá, pomáhá při odkašlávání a uvolňuje hleny.

Kromě toho také podporuje trávení, působí při žaludeční nevolnosti, a to i v dopravních prostředcích. Při horečce si uvařte lipový čaj Pokud máte horečku, zapomeňte na antipyretika a nechte své tělo pořádně vypotit.

Pomůže vám k tomu lipový čaj, který si můžete připravit také z vlastnoručně nasbíraných a řádně usušených rozvitých lipových květů. Čaj by se měl pít úplně horký a oslazený kvalitním včelím medem. Kromě podpory pocení vám lípa také utiší kašel a podpoří vykašlávání hlenů.

Podobné účinky má také starý známý černý bez nebo voňavá mateřídouška. Zmíněné bylinky se mohou užívat jak samostatně, tak ve směsích. Kašel zažene sirup I při kašli je dobré sáhnout po pomocnících z přírody.

Kromě bylinných čajů, které je potřeba pít co nejteplejší a doplněné medem a citronem, jsou vhodné bylinkové sirupy. Zvlášť se osvědčily ty z mateřídoušky nebo jitrocele. Při zánětech v krku se doporučuje šalvěj.

Ta má výrazné dezinfekční, protibakteriální, protivirové a protiplísňové účinky. Šalvěj ale raději používejte jen ke kloktání, k vnitřnímu užití není ve vyšších dávkách vhodná.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden