Poslední přání se Věře Tichánkové bohužel už nesplnilo!

S životním partnerem jí spojil smysl pro humor i drsné válečné zážitky.

Herečku Věru Tichánkovou (+93) si pamatujeme hlavně z komediálních rolí. Smysl pro humor jí pomáhal po celý život, i když v mládí si prošla situacemi, které by nikdo zažít nechtěl.

Svůj smysl pro humor zdědila Věra Tichánková (+93) po svém otci. Bohužel ho ztratila v citlivé době dospívání, když jí bylo pouhých třináct let. To byla první rána, kterou ve svém mládí od života dostala.

Zatklo jí gestapo!

Věra vystudovala gymnázium a rozmýšlela se, kudy se dál v životě vydat. Vybrala si chemii, jenže přišla druhá světová válka a všechny školy byly zavřené. Zvolila tedy konzervatoř jako náhradní řešení.

Z minulosti věděla, že umí dobře recitovat a že talent má. Možná by válkou nějak prošla bez úhony, jenže se zapojila do pomoci potřebným lidem. Sbírala pro ně potravinové lístky.

Podle protektorátních zákonů se jednalo o zakázanou činnost, takže Věra byla zatčena a skončila v táboře v Terezíně. Později byla převedena na nucené práce do Německa.

V Drážďanech pobývala v době, kdy město zničil nálet spojeneckých vojsk. To už se psal rok 1945. V areálu, kde se nacházela, odneslo nálet svými životy jedenáct lidí.

S pomocí Američanů se dostala Věra ven a pokračovala s ostatními přeživšími podél Labe až do Lipska. Odtamtud je pak

Přístup k celému článku získáte s PREMIUM předplatným.
Staňte se členem Premium sekce
VIP
Exkluzivní články každý den! Vždy zaručený výběr jen toho nejlepšího a jedinečného čtení!
Výhody
20% SLEVA na všechny knihy z naší knižní produkce
Dárky
Zdarma roční předplatné elektronické verze jednoho z našich časopisů

Komentáře