Můj čas na kafíčko

Poznejte sílu kolagenu

Kolagen je důležitý nejen pro udržení mladistvého vzhledu. Je nezbytný pro správné fungování našich buněk, orgánů, svalů i tkání.

Určitě jste už slyšela, že kolagen prospívá naší kráse nebo že je zásadní pro udržení zdravých kloubů. Ve skutečnosti má benefitů ještě mnohem víc.

Kolagen naleznete jako součást složení krémů nebo potravinových doplňků, které slibují především pevnou a pružnou pokožku, lesklé vlasy a vitální klouby. Věděla jste však, že také pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, chrání mozkovou kůru nebo že podporuje funkci ledvin?

Kolagen seženete také v prášku - ten jednoduše rozpustíte ve vodě nebo v jiném nápoji.

• Zásoby se snižují

Kolagen je hlavní stavební bílkovinou těla, ale jak už to tak bývá, s věkem ztrácíme schopnost si ho vyrábět v dostatečném množství a kvalitě. Každoročně dochází k úbytku kolagenu v organismu, tvoří se vrásky a začínají nás bolet klouby.  Začíná to již mezi dvacátým a třicátým rokem života.

Naše pokožka a tkáně začnou ztrácet minimálně jedno procento kolagenu ročně. Jakmile dosáhneme věku 40 let, produkce kolagenu klesá již mnohem rychleji. Kolem šedesátky je už víc než polovina kolagenu z těla úplně pryč.

Jeho pokles je spojen nejen se stárnutím, ale také se stylem života. Nezdravá životospráva, alkohol, nedostatek spánku, stres, ale i nadměrné vystavování se slunečnímu záření zapříčiňují sníženou tvorbu kolagenu v našem organismu.

• Co s tím

Tento proces je možné zpomalit, pokud do jídelníčku zařadíme víc potravin podporujících přirozenou tvorbu kolagenu. Jsou to zejména maso, mořské ryby, mléčné výrobky, vejce, červené ovoce, listová zelenina a ořechy. Další možností je užívání kvalitních doplňků stravy.

• Sbohem vrásky

Kolagen bývá často nazýván elixírem mládí. Jak působí? V pokožce podporuje produkci důležitých proteinů, jako je například elastin, díky kterému je pokožka pevná a pružná. Užíváním kolagenu pleti vrátíme svěžest, bude vypnutější, zdravější a zevnitř hydratovaná.

Poohlédněte se také po kosmetice s kolagenem a začněte ji používat, protože obsahuje látky, které dokážou tělo stimulovat k tvorbě vlastního kolagenu a zpomalit tak stárnutí pleti.

• Zdravé klouby a pevné kosti

Kolagen chrání pohybový aparát před opotřebením a snižuje riziko zranění. Z celkového množství kolagenu v lidském těle je až 70 procent zastoupeno v kloubních chrupavkách.

Je zásadní pro jejich výživu, udržuje chrupavky pevné a odolné. Chrání také klouby a kosti a spoluvytváří strukturu šlach a svalů. Jakmile začne kolagenu v těle ubývat, začnou se objevovat různé bolesti.

Kolagen hraje významnou roli také při hubnutí, zpevňování i budování svalové hmoty. Pokud často sportujete, měla byste kolagen doplňovat o to víc.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden