Pozor na klimatizaci!

Horké letní dny si už bez klimatizace neumíme představit. Její používání má svá pravidla.   Nastavte správnou teplotu Střídání chládku s vedrem je podle lékařů nejčastějším důvodem letních rým, angín, zánětů dutin a dalších nemocí.

Lidé nedodržují doporučené nastavení, kdy mezi venkovní a vnitřní teplotou vzduchu by neměl být větší rozdíl než 5 °C, a pak také klimatizace pravidelně nečistí, čímž umožňují prachu, roztočům, plísním i bakteriím cirkulovat v uzavřeném klimatizačním okruhu. Pokud sedíte blízko klimatizace, proud chladného vzduchu může foukat na části vašeho těla a pak pocítíte jejich prochlazení, které se bude projevovat nejčastěji záněty a bolestmi kloubů. Setkat se můžete i s dalšími obtížemi, jako jsou pálení očí, zvýšená únava, bolesti hlavy nebo svírání na hrudi.

Pravidelně větrejte

Některé vestavěné klimatizace jsou součástí celkového vzduchotechnického systému, který zajišťuje i přívod čerstvého vzduchu. Pokud ale ta vaše není, případně máte mobilní klimatizaci, je bezpodmínečně nutné pravidelně větrat. Protože při používání klimatizace dochází ke snižování vlhkosti vzduchu, což může vést k vysychání sliznic, suchému dráždivému kašli, chronickým zánětům nosohltanu, k pálení očí nebo únavě, měli byste vlhkost v místnosti udržovat nad cca 35 %. Dobrým řešením mohou být zvlhčovače, případně květiny nebo nádoba s otevřenou hladinou. A určitě nezapomínejte na dodržování pitného režimu..

reklama
reklama