Můj čas na kafíčko

Pozor na rychlé hubnutí!

Jojo efekt dokáže s naším tělem hodně zrádně zacvičit!

Drastické diety působí zdravotní problémy a nepříjemné jojo efekty. Navíc při nich dostává zabrat vaše srdce. Proto je třeba sledovat nejen úbytek kil, ale nepodceňovat ani výkyvy krevního tlaku.Po ukončení drastických diet se většina lidí navrátí k původnímu životnímu stylu a tím dojde i k obnově nadměrných tukových zásob v těle. Nastane takzvaný „jojo efekt“, kterého se kdekdo obává.


Přitom zhubnout a znovu přibrat je pro naše tělo větší problém než samotná nadváha. Mnohem důležitější a bezpečnější je proto hubnout pomalu, s ohledem na aktuální zdravotní stav, způsob stravování a pravidelnost pohybu.

Co se pojí s rychlým hubnutím?


Rychlý úbytek a opětovný příbytek na váze působí zhoubně na oběhovou soustavu a zvyšuje riziko infarktu.  Rychlá dieta zapříčiní nerovnováhu látek v těle a může nastat oxidační stres. Když trvá příliš dlouho, objeví se různé chronické nemoci zánětlivého charakteru.


Začíná to nenápadně – únavou, depresí a pokračuje to zhoršením kardiovaskulárních potíží či aterosklerózou, infarktem myokardu, srdečním selháním nebo Parkinsonovou nemocí.

S rychlostí hubnutí to nesmíte přehnat.

Jak těmto problémům předejít

Pokud chcete shodit výrazně a vše vzápětí zpět nepřibrat, je dobré konzultovat změnu stravovacích návyků a životního stylu s dietologem, který vám pomůže vysvětlit, jak postupovat a jak dosáhnout trvalé změny.
Důležité je dělat vše postupně, od změny jídelníčku přes změnu přístupu k životu a k sobě samotné, aniž byste strádala a ochudila se o požitek z jídla a radosti ze života. Je důležité motivovat se, být na sebe hodná a odměňovat se i za malé úspěchy, když se ručička na vaší váze začne posouvat podle vašeho přání.

Kontrolujte váhu, ale také krevní tlak

Během hubnutí je důležité sledovat nejen úbytek váhy, ale také glykemické hodnoty, hladinu cholesterolu a výši krevního tlaku. Lidé, kteří trpí obezitou, zvyšují námahu srdce.
Stejně jako je nebezpečná pro náš kardiovaskulární systém nadváha, rizikem je i rychlá ztráta váhy a její opětovné nabrání. Rychlé změny hmotnosti bývají často provázeny změnou krevního tlaku. Při ztrátě hmotnosti dochází k jeho poklesu, při nabrání naopak ke zvýšení.

Důležité je spolu s dietou měřit i tlak krve.

Nahraďte bílý cukr

Řepný cukr nahraďte zdravější variantou cukru. Najdete ho v ovoci, zelenině, celozrnných výrobcích, produktech z ovsa či rýže. Také kvalitní med je mimořádně výbornou alternativou sladidla.
A jeho výhodou, kromě blahodárných účinků na zdraví, je, že ho při slazení není potřeba tolik jako cukru. Med neobsahuje sacharózu, což je právě řepný cukr.
Ten náš organismus nejprve metabolicky štěpí na fruktózu a glukózu a až pak je využije v těle. Při slazení medem však toto namáhavé štěpení odpadá.

Med nezpůsobuje nadváhu, a proto je užitečným pomocníkem při hubnutí, jelikož na rozdíl od cukru, který je zdrojem prázdných kalorií, obsahuje užitečné vitaminy, antioxidanty, minerály, bílkoviny a vlákninu. Med je naprosto ideální náhrada, protože detoxikuje organismus, nastartuje metabolismus, a navíc nezvyšuje hladinu glukózy v krvi.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden