Můj kousek štěstí

Pravidelný půst vám může i prodloužit život

Pravidelný půst vám může i prodloužit život

Už naši předci dodržovali různá postní období. Ta byla dána spíše (ne)dostupností potravy, ale zároveň tím dělali dobrou službu svému zdraví. Co je to přerušovaný půst Princip spočívá v tom, že se v některých hodinách či dnech úplně zdržíte jídla.

Existují dva typy. Při tom prvním můžete jíst jen v omezené denní době o rozsahu 6–8 hodin a ve zbývajících 16–18 hodinách už se jídla nedotknete. Při druhém typu můžete pět dní v týdnu jíst kdykoli a zbylé dva dny vůbec.

Začátek nemusí být pro každého snadný, zprvu se můžete cítit hladoví, podráždění a nesoustředění. Nepříjemné pocity ale později odezní, většinou stačí dva týdny až měsíc a vaše tělo i mozek si na nový styl stravování zvyknou.

Pro začátek můžete zakusit nejíst jeden den v týdnu – vyberte si takový, kdy vás nebudou pokoušet různá lákadla, jako je nedělní řízek či husa. Po čase už pak nebude problém prodloužit půst na dva dny. Co vám může přinést Vědecké výzkumy naznačují, že takzvaný přerušovaný půst má blahodárné účinky.

Pravidelné držení půstu může pomáhat například s vysokým tlakem, úpravou hladiny cukru v krvi, obezitou, zlepšit fungování metabolismu, protože díky pravidelnosti budou vaše buňky vědět, kdy si mají kalorie ukládat do zásoby, a kdy je naopak přeměňovat v energii.

Navíc zlepšuje i psychiku a myšlení, zvyšuje odolnost vůči stresu a zvyšuje schopnost mozku se v průběhu života vyvíjet. Starší lidé, kteří na přerušovaný půst přešli, totiž vykazovali lepší výsledky v oblastech verbální paměti než ti, co jej nepodstoupili.

Zlepšení kondice pak může vést i k dlouhověkosti.

Dobré rady: Ideální je začít v pondělí, odlehčíte tak svým útrobám po víkendovém hodování. Pokud se ale ani poněkolikáté nebudete při půstu cítit dobře, není to nic pro vás.

.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden