Přechodové rituály mají v životě velký význam

Pomáhají nám vykročit do nové etapy a oslavit důležité události.

Takové rituály nám dodávají pocit klidu a vyrovnanosti, zvyšují sebevědomí a poskytují nám pocit, že máme na světě i ve společnosti své místo. Co si pod těmito pojmy tedy představit?

Jde o významné životní milníky související nejčastěji s životními změnami, jako je například přivítání nového člena rodiny, svatba nebo přechod do nové životní fáze. Může se ale jednat i o zdánlivé maličkosti, jako je například i první aktovka, kterou dostane malý školák do první třídy.

Léto a časný podzim přímo vybízí k setkávání se s přáteli. A ano, i z toho lze vytvořit rituál. Ideální příležitostí jsou například společné grilovací party. Jak si je správně užít, aby působily blahodárně na naši psychiku?

Proč je důležité udržovat tradiční setkání?

Síla okamžiku, dobré jídlo a vychlazený nápoj. Tato kouzelná trojka zajistí úspěch každého rituálu. Domluvte se s přáteli, že každý připraví na grilování jeden pokrm.

Hostiteli odpadne stres spojený s přípravou jídla pro všechny, a ještě budete mít pocit sounáležitosti, pokud jídlo připravíte společnými silami. Do lednice dejte vychladit nápoj Coca-Cola, ať pro své hosty připravíte tu správnou pohodovou atmosféru.

„Během jednoho kalendářního roku je z hlediska psychické pohody dobré realizovat rituály, které jsou pro nás důležité, často to bývají

Vánoce i narozeniny, a zároveň uspořádat alespoň jedno větší setkání s přáteli spojené s posezením, dobrým jídlem a pitím. Důležitá při rituálech je především pravidelnost a předvídatelnost,“ vysvětluje psycholožka Martina Viewegová.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden