Přepadá vás často VZTEK?

Máte pocit, že se zblázníte? Naše metody vám pomohou udržet hněv na uzdě.

Naštval vás chlap nebo někdo blízký? Buší vám rozčileně srdce, jste rozzlobená a plná zlosti? Vztek je normální pocit, ale nepřiměřený výbuch vám může způsobit zbytečné problémy. Poradíme vám, jak se naučit divoké emoce ovládat.

Když se cítíte napružená a vztekáte se, máte tendenci mrskat zlostná slova vzduchem. Ovšem to přinese více škody než užitku. Zkuste si radši představovat, že vaše rty jsou zamčené, jako jste to dělala jako dítě.

To vám dá čas, abyste si srovnala myšlenky. Je v pořádku říct, jak se cítíte, ale správným způsobem. Hlasité výbuchy nic neřeší, jen správný dialog pomůže zmírnit hněv.

Dejte si pauzu

Odsedněte si od toho, kdo vás štve. Tak můžete vrátit emoce do klidu. Není lepšího lékaře na špatnou náladu a vztek než humor a smích. Rozptylte hněv hledáním způsobu, jak se smát.

A možností je opravdu spousta, stačí se podívat na děti nebo si vzpomenout na něco, co vás vždycky zaručeně rozesmálo. Také krátká procházka na pár minut dokáže zklidnit nervy a snížit hněv na minimum. Vše, co dáte do svých nohou, je dobré taky pro vaši mysl a tělo.

Přesunte svou energii jinam. Začněte malovat.

Počítejte do deseti

Podobně jako čtete dětem pohádky o ovečkách, můžete podobně postupovat v případě, že vás ovládá vztek. Začněte odpočítávat od jedničky do desítky nebo opačně.

Pokud jste hodně naštvaná a máte pocit, že počítání do deseti nemůže stačit, začněte na 100. Během odpočítávání zjistíte, že se vaše tepová frekvence zpomaluje a váš hněv pomalu ustupuje.

Dýchejte zhluboka

Jakmile se rozčílíte a začnete se vztekat, vaše dýchání je mělčí a rychlejší. Změňte to a zpomalte, dýchejte zhluboka nosem a zhluboka vydechněte ústy. Pak zadržte na chvíli dech. Uvidíte, jak se váš hněv rozplyne.

Účinné je také střídavé napínání a uvolňování svalů v těle. Přitom se zároveň učíte rozlišit stav napětí a uvolnění ve svalech a vědomě si navodit hluboké svalové uvolnění v jednotlivých oblastech těla a zároveň v celém těle.

Přeneste se do krásné představy

Potřebujete v sobě udusit hněv? Jděte do nějaké tiché místnosti, zavřete oči a proveďte si vizualizaci. Zaměřte se na detaily v imaginární scéně: Jakou barvu má voda? Jak vysoké jsou hory? Jak zní zpěv ptáků?

Tahle metoda vám pomůže najít klid, když jste uprostřed hněvu. Nebo si vezměte tužku do ruky a zapište si, co cítíte. Zpracování pomocí psaného slova vám pomůže, abyste se zklidnila a přehodnotila události, které vedly ke špatným pocitům.

Přesuňte energii zlosti jinam

Nalijte svou energii a emoce do něčeho, co je zdravé a produktivní. Najděte si nějakou kreativní činnost. Proměňte svůj vztek na nějakou činnost. Začněte malovat, zkuste napsat báseň nebo třeba začněte péct dort, když jste naštvaná.

Emoce jsou velmi mocné múzy pro umělce a kreativní lidi. Tak to zkuste i vy a využijte svou kreativitu pro snížení hněvu.

Naučte se předem odpověď

Zabraňte výbuchu vzteku tím, že se naučíte, co řeknete nebo jak budete reagovat v budoucnu, když se vyskytne podobný problém. Mějte připravenou větu typu:

„Promiň, úplně mě to vykolejilo, musím být na chvíli sama.“ Tohle zkušební období vám dá potřebný čas na to, abyste našla několik možných řešení, která vás v rozčilení nenapadají.

Promluvte si s přítelem

Nenechte se dusit v událostech, které vás rozzlobily. Pomozte si a zpracujte to, co se stalo, i tím, že to proberete se svým přítelem. Možná vám poskytne nový pohled na věc. Snažte se být více empatická.

Snažte se vklouznout do bot toho druhého a vidět situaci i z jeho pohledu. Když se zkusíte podívat na situaci jeho očima, můžete získat pochopení pro toho druhého a přestat cítit vztek.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden