Můj čas na kafíčko

Při prvním setkání chtěl Michal Zelenka na Petře Janů roztrhat sukni!

Řekl jí, že je to dobré, jen když zavře oči a chtěl také, aby radikálně zhubla!

Málokterý vztah v českém showbyznysu trval tak dlouho a byl tak pevný, jako ten zpěvačky Petry Janů (66) a producenta Michala Zelenky (+63). Ukončila ho až smrt.

Co se týká dětství, nejraději vždy Petra Janů (66) vzpomínala na svoji babičku. Byla to podle ní fantastická žena, která sice neměla formální vzdělání, zato ale přirozenou moudrost. Naučila jí základní věci jako třeba odlišovat dobré od špatného. „Měla jsem s ní klidné dětství se čtením pohádek, s jahodami se šlehačkou a se vším, co k tomu patří,“ konstatovala. „Byla jako moje maminka.“

Svatba byla tak trochu nutností.

Z festivalu do divadla

Právě babička také Petru přivedla ke zpívání. Vozila ji totiž po zotavovnách, protože malá slečna byla pořád nemocná. „Tam jsem zjistila, že zpívání je fajn,“ uvedla zpěvačka. „Když jsem vylezla na stoličku a začala zpívat, tak mě všichni chválili a říkali, jaká jsem šikovná holčička. Dostala jsem navíc moučník, čímž jsem zjistila, že ze zpívání plyne i nějaká hmotná výhoda.“ Poté, co si Petru k sobě vzala zpátky její matka, přišly i dramatické chvíle v osobním životě. Kvůli jedné marné lásce dokonce málem spáchala sebevraždu – zachránila ji právě maminka. Petra si pak pobyla v psychiatrické léčebně. Než se dostala ke zpívání, chtěla být třeba kadeřnicí nebo zdravotní sestrou. Vystudovala ale ekonomickou školu a dva roky pracovala jako úřednice. Ke kariéře ji nejprve pomohla účast na festivalu Mladá píseň v Jihlavě. Díky ní získala angažmá ve sboru divadla Semafor. A právě tam potkala i Michala Zelenku (+63), svého životního muže číslo jedna!

Dve legendy u mikrofonu.

Svatba jako únik

Michal přišel do Semaforu shánět zpěvačku ke Karlu Černochovi (+64). Radili mu prý, ať se jde podívat právě na Petru, že prý sice vypadá hrozně, ale zpívá slušně. Setkání bylo drsné. Michal prohlásil, že když zavře oči, je to dobré, ale Petra se sebou musí něco dělat. „Zkritizoval celou moji garderobu včetně účesu a prohlásil, abych zhubla, neboť jsem při výšce 168 centimetrů vážila 69 kilo,“ vzpomínala zpěvačka. Řekl jí, že vypadá příšeerně a kdyby se chtěla zbavit té sukně, co má na sobě, ať mu ji dá, že ji rovnou roztrhá! „Hrozně mě ty jeho řeči naštvaly, ale když řekl, že by to se mnou zkusil, pokud se sebou udělám radikální změny, souhlasila jsem,“ uvedla Petra. To ještě netušila, že s Michalem brzy začne i žít a že si ho jednou vezme. Svatbu měli v listopadu 1978 a přišla dost nečekaně. Petra s partnerem se chtěli vyhnout vystoupení na jednom slovenském politickém festivalu. Hrozilo, že kdyby tam nejeli, dostanou zákaz. Michala tedy nenapadlo nic lepšího, než říct, že se zrovna v ten den budou brát. „Dnes ovšem říká, že to nebylo kvůli festivalu, ale kvůli mně, protože jsem prý byla hrozně vdavekchtivá,“ žertovala Petra v jednom rozhovoru po letech. „Hostina proběhla v pražské restauraci U Labuti a mejdan potom pokračoval v našem bytečku 1+1 málem až do rána,“ prozradila.

Měli spolu skvělé koncerty!

Po nehodě začínali znovu!

Prožili spolu hezký život, i když neměli děti. Po hořkých zkušenostech s rozvodem svých rodičů je Petra nechtěla. Krizi si prožili tehdy, kdy zpěvačka prožila těžkou autohavárii. „Tři měsíce jsem ležela a třináct měsíců chodila o berlích,“ popisovala. „V té době nám dvě auta ukradli a třetí jsem rozsekala, ani jedno jsme neměli pojištěné. Rok jsem nemohla vydělávat. Taková věc vám udělá v hlavě pořádek. A taky v přátelích“ A Michal konstatoval: „V jistém smyslu jsme začínali úplně znova. A vyhrábli jsme se z toho. Taková věc hodně sbližuje.“ Spokojený život páru ohrozila až Michalova vážná nemoc. O její bezvýchodnosti věděla jen Petra a musela tuto informaci před manželem tajit. V den Michalovy smrti měla Petra naplánovaný koncert, který odzpívala na jeho počest. Cítila, že v té chvíli tam byl s ní!

Odmítal věřit, že je na tom opravdu špatně!

Téměř až do konce odmítla Michal možnost, že smrt už je nablízku. Novinářům měsíc před svým odchodem na věčnost dokonce říkal, že nemá žádné metastázy a že je vyléčený a úplně v pohodě. Tvrdil, že nádor mu odebrali a vše je v nejlepším pořádku. Petra ale věděla,že to není pravda. Musela se snažit chovat normálně a tvářit se před Michalem optimisticky. Po jeho smrti pak zjistila, že ani tak se na ztrátu nejbližšího člověka, se kterým strávila celý život, nedá připravit!

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
Štítky:
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden