Můj čas na kafíčko

Přírodní zázraky Česka

To, co je ve světě velké, je u nás v Česku krásné. Místo dovolených po světě si teď můžete vychutnat fascinující krásy naší země. Jaká jsou dechberoucí místa, která na vaše objevení často teprve čekají? Na jarní výlet můžete vyrazit i vlakem...

">

České Švýcarsko

Pravčická brána ve skalách

Velice romantické prostředí národního parku Pravčická brána je nejlépe dosažitelné od nádraží v Hřensku. Když odbočíte po červené do skalního údolí na rozcestí Tři prameny, máte v lesnaté rokli pocit jako hrdina z „májovky“.

Odměnou je úchvatný pohled na známý skalní most a dobrůtka v dřevěné restauraci Sokolí hnízdo. Vytrvalci jdou dál přes Mezní louky až k Divoké soutěsce, odkud turisty vozí říčkou Kamenicí mezi skalními stěnami loďky. Jiní to vezmou zpět cestičkami po druhém břehu Kamenice a soutěží, kdo první uvidí starou pohraniční pevnůstku.

Moravský kras

Jeskyně Macocha

K pohledu do jícnu propasti Macocha se můžete dostat procházkou ze vsi Sloup po červené kaňonem Pustý žleb, kde minete
řadu jeskyní, jako Kůlna, Brumlerka či U tří síní, a do většiny se lze i podívat. Zajímavý je pohled na Vavřinecké propadání, kde v zemi mizí ponorná říčka Punkva.

Od jihu, ze Skalního Mlýna, jezdí k Macoše silniční vláček, a nedosti na tom, do Macochy můžete sjet lanovkou. Nejromantičtější cesta do Macochy je loďkou po Punkvě smaragdovou vodou jeskyněmi s bohatou krápníkovou výzdobou. První, Druhé, Třetí podzemní jezero, až konečně doplujete k vrcholu podzemního „paláce“ – k Pohádkovému dómu.

České středohoří

Hromová hora Milešovka

Milešovka se v Českém středohoří tyčí tak hrdě, že se na ni počátkem 19. století vyškrábal slavný německý cestovatel von Humboldt a označil ji za třetí nejkrásnější vyhlídku na světě. Je na ní pěkně větrno.

Vystoupit se na ni dá od jihu z Milešova, od západu z Černčic, od východu z Velemína i od severu z Bílky. Nahoře najdete meteorologickou stanici a restauraci, což turista ocení. Vystupte na dvacetimetrovou rozhlednu, která poskytuje fantastický výhled do kraje. Z té vás vyženou, když se zkazí počasí, neboť přitahuje blesky.

Beskydy

Prales Mionší

Najdete ho v Těšínských Beskydech. Nejlépe do něho proniknete z Dolní Lomné po modré značce a pak si musíte vyčíhat správnou odbočku vlevo po lesácké cestě. Odměnou vám budou spletité pěšiny, kdy se vám naskytnou pohledy, jež kdysi viděli lovci mamutů – neporušený, samovolně a bez zásahů rostoucí divoký prales.

Pokud se vám ve spleti stromů podaří udržet západní kurz, propletete se pod vrcholem Velké Polany a seběhnete dolů do Horní Lomné, kde si dáte něco k jídlu a pití. Zdejší hotely Salajka a U studánky se o vás už postarají.

Františkovy Lázně

Naše jediné „sopky“

Pro nás Čechy je přírodní rezervace Soos exotika už proto, že u nás sopečná činnost jinak už dávno vyhasla. Dostanete se sem lokálkou z Františkových Lázní nebo z Chebu do staničky Nový Drahov a odtud je to do geologického parku už jen pár kroků.

Dřevěný chodník vás zavede k malým bahenním sopkám zvaným mofety, ve kterých se vaří minerální voda a stoupá sirný zápach. Připadáte si jako na jiné planetě, ve skutečnosti jste na dně vyschlého minerálního jezera. Najdete tu i pítko s vyvěrajícím Císařským pramenem. Lokněte si, ale laskomina to není. Kdo si tu všimne vodouše, bahenního ptáčka?

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden