Problematická milenka a dáma plná ironie

Do cirkevní školy se nehodila, herecký talent a sympatie k mužům nedokázala skrývat.

Kdo by to do ní řekl? Ačkoli nebyla velkou krasavicí, dokázala bravurně rozbíjet vztahy. Muži se o ni dokázali i poprat. Její velká láska Vlastimil Brodský jí ale od oltáře utekl.

Herecký talent v ní objevila matka představená. Na její doporučení přešla z řádového gymnázia na pražskou Státní konzervatoř.  S každou její láskou pojilo Jiřinu Jiráskovou divadlo či film. Tatínek Jiřiny pracoval jako poštovní úředník a byl zaníceným divadelním ochotníkem.

Po čase se rodiče rozvedli a z jeho nového manželství se narodila dcera Petra, dnes Petra Jandová (74), o které se média dozvěděla až v souvislosti s hereččiným skonem.

Kutnohorské  církevní gymnázium opustila dospívající Jiřina na přímluvu matky představené, která v ní objevila velký herecký talent. Jiřina přestoupila na Pražskou konzervatoř, odkud z druhého ročníku zamířila na DAMU.

Nestálé srdce

Měla velké štěstí. Studovala u takových českých velikánů, jako byl Karel Höger (†67) nebo proslulý profesor Miloš Nedbal (†76). Po absolutoriu v roce 1950 nastoupila do Klicperova divadla v Hradci Králové. Ale již po roce se vrátila do Prahy a až do své smrti působila na scéně vinohradského divadla, které po revoluci deset let také řídila.

Režisér Miloš Forman (†84), byl její studentskou láskou, ráda na něj vzpomínala. To herec Vlastimil Brodský (†81), o kterém říkávala, spíše

Přístup k celému článku získáte s PREMIUM předplatným.
Staňte se členem Premium sekce
VIP
Exkluzivní články každý den! Vždy zaručený výběr jen toho nejlepšího a jedinečného čtení!
Výhody
20% SLEVA na všechny knihy z naší knižní produkce
Dárky
Zdarma roční předplatné elektronické verze jednoho z našich časopisů

Komentáře