Proč na běh používat správnou běžeckou obuv

Sportovní boty (tedy tenisky) patří mezi nestárnoucí klasiku. Nosíme je i během všedního dne, ať už na procházku se psem, nákup či na cestu do zaměstnání. Je tedy nutné kupovat obuv zvlášť na chození a obuv na běhání? Nestačila by jedna a tatáž obuv, pokud jsou boty pohodlné a chodí se mi v nich dobře, nikde netlačí?

I když vám obuv padne jako ulitá, nechybí patřičný pocit komfortu, je potřeba dělat mezi těmito činnostmi – chůze a běh, rozdíly. Obojí je zdraví prospěšná aktivita, ale přesto je potřeba rozlišovat obuv na běh a chůzi.

S během je to krapet jiné, než třeba u jízdy na skejtu.

Vyjdete ven, na nohou obuv od Slip-on Vans v podpaží skateboard.

Obuv vypadá bezvadně a je navíc určená pro tento typ sportu. U běhání je to jiné. Pojďme se na to podívat víc z blízka.

Rozdíly mezi obuví na běh a chůzi

Obuv na chůzi musí bezvadně padnout, mít akurátní velikost, nesmí nikde tlačit. Už tady bychom mohli rozeznat první rozdíl v tom, že obuv na běh by měla být o jedno číslo větší. První dojem tedy může být, že máte volné místo před palcem a potřebujete o číslo menší obuv. Je to proto, že během běhu noha mírně oteče, a také proto, že při běhu z kopce se noha tlačí do přední části boty, čímž by vznikl tlak na prsty. Poznáte to pak podle tuhosti nohy, mravenčení, případně podle otlaků nebo tzv. běžeckých nehtů, které zmodrají až zčernají, pokud prsty nemají dostatek místa. Boty na běhání je dobré vybírat v ponožkách na běhání, které budete používat.

rkněte na katalog Flexdog, kde najdete obuv na běhání od různých značek.

Možná vám to pomůže s výběrem bot právě pro vás.

Výběr obuvi na běh se neřídí pouze vhodně zvolenou velikostí, ale také podle terénu a tělesné konstituce. Je rozdíl, zda běžíte po asfaltu nebe nezpevněné polní cestě. Pokud preferujete běh přírodou (pole, lesní cesty), pak nemůžete na takový běh použít obuv určenou k běhání po asfaltu. Vyběhnout po asfaltce s deseti a více kily nadváhy v levné obuvi, je solidní hazard.

Skutečně není jedno, jakou nazujete obuv

Jestliže byste se chtěli běhu věnovat na závodní úrovní, pak se vyplatí investovat do diagnostiky došlapu a diagnostiky běhu. Díky tomu zjistíte, která obuv je pro vás tím pravým ořechovým. Šetříte tak nejen své zdraví, ale ovlivníte i svůj výkon. Se správnou obuví zvládnete delší trasu a budete mít i lepší časy.

Jestliže běháte pouze občas, například jednou či dvakrát za týden kratší trasy, pak bezpochyby není zapotřebí dělat tak přísnou selekci ve světe obuvi a stačí vám vybírat mezi osvědčenými značkami, například boty Adidas Ultra Boost.

Nejenže tato obuv vypadá skvěle, ale svou technologií oslovuje i zkušené a zaběhnuté běžce. Ovšem i tak je potřeba rozlišovat, zda budete v obuvi běhat nebo chodit. Na běhání je zkrátka lépe mít obuv zvlášť a o číslo větší.

Zdroj obrázku: NDAB Creativity / Shutterstock.com

reklama
reklama