Proč vám přibývají šediny?

Většina lidí zpozoruje první stříbrné vlasy ve třiceti letech, ale první šediny nejsou raritou ani ve dvacítce, zvlášť když je v mladém věku měli i rodiče. Jestli jste je výrazně předběhli, zřejmě za to může váš životní styl, nebo prostředí.

Hodně se stresujete

Spojení stresu a šedin potvrzují lékařské studie. Stres totiž vyčerpává kmenové buňky vlasových folikulů a ty pak ztrácejí pigment. Ve výjimečných případech předčasné šediny vyvolávají zdravotní komplikace jako například onemocnění štítné žlázy, případně problémy s podvěskem mozkovým, který produkuje hormony.

Nemáte dost vitamínů

Možnou příčinou předčasných šedin může být i nedostatek vitamínu B12 (vyskytuje se ve vejcích, mléce a mase). Riziko zvyšuje tedy i to, jste-li vegetariánem nebo veganem, dále pak antikoncepční tablety nebo žaludeční a střevní potíže, kdy střeva nedokážou vstřebat dostatek vitamínu B12.

Holdujete cigaretám

Kouření je to nejhorší, co můžete udělat své pokožce a vlasům. Kuřáci mají 4x vyšší pravděpodobnost, že budou mít předčasně šedé vlasy, než nekuřáci. Nikotin totiž způsobuje snížení produkce melaninu, který dává vlasům barvu.

reklama
reklama

Komentáře