Prožívá noční můru!

Pouhých sedmnáct let bylo Martě Jandové (42), když jí rakovina navždy vzala milovanou maminku Janu (†45). Z počátku se zdálo, že všechno dobře dopadne. Paní Jana se poctivě léčila, podstoupila operaci při níž byly zasažené orgány vyjmuty a rodina se začala uklidňovat, že krutou diagnózu překonají.

Jenže pak se stalo něco, čemu nikdo nerozumí. Maminka Marty Jandové začala léčbu odmítat a rozhodla se svěřit svůj život do rukou neznámého léčitele. „To byla základní chyba,“ míní Martin otec, lídr kapely Olympic Petr Janda (74). Rakovina postupně nabírala na síle až slabou ženu připravila o veškeré síly. Jana Jandová zvládla s krutou nemocí bojovat pouhý rok a půl. V dubnu roku 1991 po těžkém boji s chorobou zemřela. Pro Martu to byla obrovská rána se kterou se dodnes nevyrovnala a rakovina se stala jakýmsi strašákem, který na dní visí.

Nemoc jí zničila rodinu

Ještě v době, kdy maminka žila, měla Marta Jandová možnost odletět do Ameriky. Dlouho váhala zda nezůstat doma se zlomenou rodinou, nakonec ale přece jen odletěla a dodnes je za to ráda.

Je přesvědčená, že se díky samotě dokázala se smrtí maminky smířit lépe. Rakovina však udeřila znovu, tentokrát si za svou oběť vybrala bratra zpěvačky, Petra (†33). Ten bojoval s nemocí dlouhých deset let.

Nádor na mozku však rostl a lékaři jej nemohli operovat. Z velké čtyřčlenné rodiny tak nakonec zůstala jen Marta s tátou Petrem Jandou. Není proto divu má Jandová z rakoviny hrůzu a poctivě dochází na preventivní prohlídky.

Pokaždé má hrozný strach

„Mám divný pocit, i když jdu jen na preventivní vyšetření,“ napsala zpěvačka na sociální síti krátce před tím, než vstoupila do ordinace lékaře. Šla, tak jako už několikrát, na mamograf – tedy vyšetření, které může včas odhalit případnou rakovinu prsu.

Zpěvačka si je velmi dobře vědoma rodinné zátěže, kterou má a nechce nic podcenit. „Radši dřív než později,“ uvedla s tím, že je pro ni tato nemoc opravdu noční můrou.

reklama
reklama