Můj čas na kafíčko

První pomoc, když vás pálí žáha

Za pálením žáhy stojí porucha jícnu a nevhodná strava. Dříve, než sáhnete po lécích, zkuste lidové rady.

Pálení žáhy nebo odborně pyrózu způsobuje žaludeční kyselina, která se ze žaludku vylévá do jícnu. Žaludeční obsah je velmi agresivní, a přestože je žaludeční sliznice proti působení těchto látek odolná, jícen takovou ochranu nemá.

To je důvod, proč se objeví pocit pálení v krku. Může jít i o důsledek refluxní choroby žaludku, která způsobuje poruchu uzávěrového mechanismu ve spodní části jícnu.

Příčin je více

Obecně se tvrdí, že muži trpí touto poruchou častěji než ženy. S pálením žáhy se však ženy nejčastěji setkávají v době těhotenství, po porodu problémy zmizí. Důvody vzniku prudkého pálení v hrdle a hrudníku jsou různé.

Na vině je nevhodné a nepravidelné stravování, obezita, kouření, jícen dráždí i alkohol. Agresivitu obsahu žaludku zvyšují i některé léky a způsob, jakým jídlo přijímáte.

Jaké jsou projevy?

Pyróza se nejčastěji projevuje nutkáním na zvracení, nadýmáním, plynatostí a škytavkou. Objevit se může také bolestivý hlad či dráždivý kašel.

Co pomůže?

Jako pomoc při pálení žáhy zkuste dobře rozžvýkat mandle bez slupky, vypít sklenici mléka před spaním, rozžvýkat kůrku z chleba, vypít zázvorový čaj nebo vodu se lžičkou sody či pít šťávu z Aloe vera či zásaditou minerální vodu.

Vyzkoušet můžete i některé z volně dostupných léků. Ty ovšem poskytují pouze krátkodobou úlevu, neléčí samotné onemocnění. Pokud vás tedy problémy trápí opakovaně nebo dlouhodobě, rozhodně navštivte lékaře.

A co dělat, abyste se problému vyhnuli? Jezte častěji menší porce. Vyhýbejte se mastným a kořeněným jídlům, alkoholu, kynutým výrobkům a sladkostem. Také neprovádějte práci v předklonu a spěte na vyvýšeném polštáři.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden