První pomoc na bércové vředy

Rok od roku pacientů s tímto druhem onemocnění přibývá. Jsme totiž ohroženi všichni, především ti, kdo mají sedavé zaměstnání, mají nadváhu nebo kouří a pijí alkohol. Prevence je jednoduchá. Žít zdravým životním stylem, hýbat se alespoň třikrát týdně a vynechávat mastná, tučná a sladká jídla.A pokud v zaměstnání sedíte, musíte to vyvažovat po hodině sezení alespoň deseti minutami stání či lehké chůze.

Měsíčková mast

Když už ale přece jen bércový vřed máte, vyzkoušejte měsíčkovou mast. Na přípravu masti potřebujete dvě hrsti čerstvého měsíčku lékařského.

Ty nadrobno nasekejte a vhoďte do malého hrnce. Přidejte 250 g vepřového sádla. Vařte, dokud sádlo nezesklovatí. Následně odstavte a nechte do druhého dne odležet. Další den směs znovu prohřejte, přeceďte přes tenké plátýnko a přelijte do uzavíratelné nádoby, nejlépe neprůhledné.
Mast skladujte v suchu a chladu. Používejte v případě potřeby dvakrát denně.

Odvar z přesličky rolní

Výborná je i přeslička rolní. Připravte si z ní studený odvar a následný obklad. Dvě polévkové lžíce přesličky uvařte v půl litru obyčejné vody.Vařte deset až patnáct minut, pak vylouhujte a sceďte. Nechte vychladnout do pokojové teploty. V odvaru si namáčejte plátýnko a přikládejte si ho na otevřenou ránu, nejlépe přes noc. Místo přesličky lze ovšem použít taktéž kořen puškvorce obecného.

Obklady z hlávkového zelí

Oddělte jednolitvé listy hlávkového zelí a přiložte si je na ztvrdlá místa a na vředy. Omotejte obvazem. Zelí totiž urychluje jejich hojení a mnohem rychleji tak z rány vytáhne hnis.

Listy přikládejte dvakrát denně, nejlépe ráno a večer. Pokud už však máte na noze otevřenou ránu, zelí vynechejte. Zelné listy totiž obsahují vysoké množství enzymů a proto se na otevřené rány nedoporučují.

Octový obklad

Vyzkoušejte i octový obklad. Ten si připravíte tak, že na jeden díl octa připadá deset dílů vody. Do vody si namáčtejte ručník a přikládejte si ho na rány.

Co jíst?

K rychlejší léčbě bércových vředů pomáhá i konzumace borůvek, šípků, černého rybízu anebo křenu. Aby byla plodina skutečně léčivá, musíte ji konzumovat pravidelně, tedy alespoň obden.

Postup ošetření bércového vředu

1.Vřed nejprve osprchujte vlažnou vodou. Nejlépe odshora dolů. 2. Okolí vředu osušte měkkým ručníkem. 3. Na vřed následně přiložte gázu namočenou v obkladovém roztoku. Použít můžete ten z přesličky rolní. Nechte působit dvacet minut.

Okolí rány pak ještě můžete ošetřit zinkovovou pastou nebo zinkovým olejem. Obojí seženete v každé lékárně. Následně zase ránu zakryjte jednovrstevnou gázou, na kterou se nanese další vrstva masti, například měsíčkové.

Poté přiložte krytí z hydrofilní gázy a proveďte fixaci hydrofilním, tedy schopným pohlcovat vodu, obinadlem. Můžete použít i kompresivní obinadlo. S takto ošetřeným bércovým vředem můžete chodit i na procházky a dělat jakýkoli cvik, který prokrvuje lýtka.

Že se při bércových vředech nesportuje, je mýtus..

reklama

Komentáře

reklama