Můj kousek štěstí

První pomoc při bolesti zad

První pomoc při bolesti zad

Alespoň jednou za život trpí bolestmi zad až čtyři lidé z pěti. Na vině je především jednostranná zátěž, nedostatek pohybu, špatná poloha při sezení a podobně.

Zvládnout bolest můžeme i sami
Náhlá bolest zad nás může přepadnout zcela nečekaně. Způsobuje ji náhlé strnutí svalů v nějaké části páteře, s čímž je spojená i blokáda krve v dané oblasti. Stažené svaly pak dráždí nervová zakončení, což vede k úporným bolestem, které nám zabraňují v pohybu. Ostrá bolest často vystřeluje i do jiných částí těla. Není ale třeba hned panikařit, pomoci si můžeme i sami. Je jen nutné vědět, jak na to, abychom si neublížili ještě víc.

Bolest utiší hřejivý obklad
Pro zklidnění náhlých bolestí je obvykle nejúčinnější klid, úlevová poloha na lůžku či suché teplo, tedy nahřátý obklad. Ten působí hloubkově do svalů, které prokrvuje a uvolňuje. Nahřívací polštářky nebo termo obklady jsou ideální na domácí použití a můžete je využít při bolesti svalů, kloubů, na krční páteř i na uvolnění bolesti v kříži. Hřejivý termo polštář navíc skvěle pomáhá i při odbourávání stresu. Je dobré mít doma třeba praktické gelové polštářky různých tvarů a velikostí, které můžete lehce nahřát, případně i vychladit podle toho, co vás zrovna trápí. Pro uvolnění krčních partií, revmatu, po úrazu nebo operaci se hodí obklad s gelovými kuličkami, který přináší rychlou a efektivní úlevu od bolesti nebo napětí svalů.

Střídání tepla a chladu
Dobrou volbou je i hydroterapie, tedy střídání studených a horkých obkladů. Díky tomu se lépe zbavíte případného otoku a zlepší se krevní oběh v dané oblasti. Třikrát nebo čtyřikrát denně si na skřípnutý nerv přiložte ledový obklad, abyste zmírnili otok a zánět. Ledové obklady střídejte s teplými, které si na skřípnutý nerv dávejte přibližně na hodinu 4–5x týdně, dokud se potíže nezlepší. Nezapomínejte se hýbat, pokud je to možné, odpočinek střídejte s lehkou fyzickou aktivitou (plavání či procházka); díky tomu si v těle budete udržovat správný krevní oběh.

Vyzkoušejte automasáž
Při bolesti zad není ani od věci profesionální masérská péče, zkušený masér umí ztuhlé svaly uvolnit. Pokud tu možnost nemáte, využijte techniku automasáže – můžete ji dělat kdykoliv a kdekoliv a je zdarma. Automasáž provádějte jen pomocí dlaní a prstů, nebo využijte masážní rukavice, válce či míčky. Nezapomeňte se ale poradit s fyzioterapeutem, který vám poradí, jak pomůcky správně používat, abyste si zbytečně ještě nepřitížili.

Analgetika a tekutiny
Krátkodobě můžete užít nějaký lék na tišení bolesti, ten od ní však uleví jen na chvíli, ale samotný problém nevyřeší. Důležitý je i dostatek tekutin a přidat můžete také vitaminy řady B (především B1, B6 a B12), které jsou volně prodejné, vyživují poškozené nervy zad, chrání před zánětem a pomáhají při další léčbě. Důležité je akutní bolest nezanedbávat a léčit ji dostatečně, aby později nepřešla do chronického stadia.

Dobré rady:
Nesnažte se blokádu za každou cenu rozhýbat – hrozí ještě větší zablokování.
Pokud klid ani prášky nepomohou, potíže se nelepší a objeví se teplota, navštivte lékaře.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden