Můj kousek štěstí

První pomoc pro bolavá záda

Bolest v bederní páteři patří k nejčastějším. Zmírnit ji lze vhodným cvičením.

Snad každého už někdy v životě bolela záda. Bolesti zad jsou skoro takovou civilizační epidemií už pro několik generací.

Příčin je mnoho, od špatné chůze, sezení, stání až po zátěž nebo ochablé či prochladlé svaly…

Cvičení, které uleví

S mírnou bolestí vám hodně mohou pomoci správné cviky. Provádějte je pomalu a důkladně, ale opatrně, abyste si ještě víc neublížili.

Uvolnění páteře

Posaďte se na zem s nohama mírně roztaženýma před sebou. Pod kolena vsuňte jeden polštář nebo stočený ručník. Pak položte na nohy další polštář, pomalu se předkloňte a snažte se ho dotknout hlavou, abyste protáhli páteř. V téhle poloze zůstaňte aspoň 5 minut a relaxujte. Pomůže vám uvolnit napětí ve svalech zad, zbaví vás křečí a obnoví správnou polohu páteře.

Rychlou úlevu přinese stimulace akupresurních bodů na uších.

Akupresura

Na zadní straně kolenní jamky se nachází akupresurní bod, jehož stimulací uvolníte svaly a zmírníte bolesti zad, kříže a kyčelních kloubů. Posaďte se, nohy natáhněte volně před sebe a najděte si body v kolenních jamkách.

Pak je pevně stlačujte a uvolňujte nebo masírujte krouživými pohyby po několik minut a přitom zhluboka dýchejte. Můžete opakovat třikrát denně. Také na horní části ucha najdete akupresurní bod napojený na záda a ramena.

K jeho stimulaci můžete použít prsty nebo třeba obyčejný kolíček na prádlo. Připněte ho na horní stranu ucha, nechte ho tam po dobu 5 sekund a pak uvolněte. Opakujte pětkrát na každém uchu.

Když se páteř zablokuje

Takzvaný „houser“ neboli zablokovaná bederní páteř vzniká, když se například chcete pro něco sehnout, zvednout těžší předmět – a už se nenarovnáte. Blokádu bederní páteře obvykle provází silná ostrá bolest v bederní nebo křížové oblasti, která silně omezuje jakýkoli pohyb.

V takovém případě je potřeba bolest řešit hned a vyhledat odbornou pomoc. Uvolnění blokace se dá řešit fyzioterapeutickými manuálními technikami, tejpováním, rázovou vlnou a následným cvičením.

Teplo a cvičení

Pokud je blokace jen částečná, postačí aplikace suchého tepla – přiložte si na bolavé místo elektrickou dečku, nahřátý gelový sáček nebo polštářek. Pomohou také cviky, které uvolní svalové napětí, pomohou posílit ochablé svaly a vrátit vychýlené meziobratlové ploténky na jejich místo.

Zkuste například osvědčenou ‚kobru‘ – vleže na břiše se s výdechem pomalu zvedněte na předloktí tak, aby břicho zůstalo na zemi. Chvilku vydržte a pomalu vracejte na zem a nadechujte se. Opakujte 15×.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden