První pomoc pro psy

Nikdo z nás si jistě nepřeje, dostat se do situace, kdy mu pes zkolabuje a on ho bude muset oživovat. Když už ale k takové události dojde, je dobré vědět, co dělat.

Jsou veselí, hraví, plní energie. Pořád někde lítají, a proto se mohou snadno poranit. Někdy je úraz způsoben nepozorností, jindy je na vině cizí pes, ale může se jednat i o shodu nešťastných událostí. Ať je důvod zranění jakýkoli, může se pejsek v jeho důsledku dostat do ohrožení života. Jak mu v takovém případě pomoci?

1 Když se psi servou, často dojde k tržným ranám a krvácení, které je nutné co nejrychleji zpomalit a zastavit. Při poranění velké žíly nebo tepny může dojít k masivnímu krvácení, což znamená, že je pes během pár minut ohrožen na životě.

Jakmile pes ztratí přes 30 procent krve, začíná upadat do šoku. Psa musíte znehybnit (ideálně mu také nasadit košík, aby vás nepokousal), ránu stlačit, dát na ni gázu a zafixovat. Pokud krev prosákne první vrstvou, přiložte další a ránu opět stlačte, a zvíře co nejrychleji dopravte k veterináři.

2 Psi jsou stejně zvídaví jako děti, takže i jim hrozí popáleniny. Popálenina prvního stupně způsobí jen nepříjemný pocit. Popálenina druhého stupně proniká několika vrstvami kůže a je velmi bolestivá.

Popálenina třetího stupně zasahuje všechny vrstvy kůže a může u psa vyvolat šok. Když se pes popálí, přiložte na poraněné místo vlhký studený obklad, tím odvedete alespoň trochu tepla, a převezte zvíře na veterinu. Nikdy na popálené místo nepřikládejte ledový obklad a už vůbec ne kostky ledu. Ani gáza nebo obinadlo nejsou vhodné, protože by se mohl udělat puchýř.

3 Když psa srazí auto a přestane dýchat, hrajete o čas. Jako první musíte zajistit dýchací cesty – zjistěte, zda v nich není tráva či hlína a vytáhněte psovi jazyk. Stejně jako člověku i psovi někdy zachrání život umělé dýchání. Veterináři doporučují dostat vzduch do plic oběma cestami – nosem i pusou.

Tlamu si chytněte, celou pusou ji obejměte a snažte se do psa natlačit vzduch. Tlamu musíte držet tak, aby vám vzduch neunikal bočními pysky. U větších plemen to jde hůře, proto se doporučuje natlačit vzduch alespoň nosem.

4 Nejkritičtější jsou situace, když má pes zástavu srdce. V tu chvíli je nutné okamžitě začít se srdeční masáží. Masáž srdce doporučují veterináři provádět alespoň stokrát za minutu, počítejte s tím, že je to fyzicky velice náročné.

U malých plemen stačí hrudník stlačit jednou rukou, u větších jsou potřeba obě. Jakmile dojde k obnovení životních funkcí, okamžitě odvezte zvíře k veterináři.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama