Psi versus letní vedra

Letní vysoké teploty snášejí psi mnohem hůře než lidé. Sepsali jsem pro vás osm věcí, na které byste si měli dát obzvláště pozor.

Aby váš psí kamarád v letních vedrech netrpěl, řiďte se několika jednoduchými pravidly…

Dostatek čerstvé vody

Počítejte s tím, že pes v době veder podstatně více pije. Dbejte na to, aby měl v misce vždy dostatek vody. Pozor však na to, aby nebyla ledová, ta může spíše uškodit než osvěžit. Vlivem vysokých teplot v bytě se také voda v misce rychleji kazí – pamatujte proto na její častou výměnu.

Horké chodníky

Zatímco vaše chodidla jsou před rozžhaveným povrchem chodníků a vozovek chráněna obuví, pejsci jsou na tom hůř. Nikdy nenechejte psa běhat přes rozteklý asfalt, který jim může způsobit velmi ošklivé popáleniny. A pokud už k tomu náhodou dojde, rychle vyhledejte veterináře a nechte tlapky odborně ošetřit.

Pozor na toxiny

V horkých teplotách se zvláště menší bazénky a zahradní jezírka osidlují zelenými řasami, které mohou být pro domácí zvířata jedovaté. Pejsky raději nikdy nepouštějte do nazelenalých stojatých vod.

Vhodný náhubek

Pozor si dejte také na používání náhubku u psů. Je potřeba vybrat vzdušný náhubek (nejlepší jsou kovové) správné velikosti, aby v něm mohl pes otevřít tlamu. Pes se ochlazuje pomocí dýchání s vyplazeným jazykem, na rozdíl od člověka, který se potí.

Pokud psovi vezmete možnost tlamu otevřít a ochlazovat se, dojde k přehřátí mnohem rychleji. V létě psovi nikdy nedávejte náhubek fixační.

Hlídejte přísun krmiva

Organismus zvířete reaguje v horkém počasí sníženou chutí k jídlu. Je to podobné jako u člověka. Energie vynaložená na trávení je velmi vysoká a tělo s ní v horku raději šetří. Na množství krmiva je však třeba dohlédnout, aby kalorický příjem neklesal až příliš.

Srst vyčesávejte

Mnoho lidí si myslí, že ostříháním pomůže psovi ochladit se. Ve skutečnosti však kožich funguje jako izolační vrstva, která chrání před přehříváním a spálením. Zastřihávat dlouhé chlupy je naprosto v pořádku, ale jejich úplné zkracování se nedoporučuje. Důležité je srst pravidelně, klidně i denně, vyčesávat.

Větrání

Doma byste měli pravidelně větrat, aby se pejsek osvěžil. S větrákem ale opatrně – průvan může způsobit nachlazení či zánět spojivek.

Nebezpečný hmyz

Opatrní byste měli být v letním období zvláště na hmyz. Pokud totiž pejska bodne do tlamy nebo do jazyka vosa, včela nebo jakýkoli jiný „hmyzák“, může přijít ke slovu alergická reakce, takzvaný anafylaktický šok, nebo nepříjemný otok. Pokud k tomu dojde, musíte s pejskem neprodleně na veterinu.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden