Můj čas na kafíčko

Rakouský Germknödel

Suroviny:

60 ml mléka

6 g droždí

1 lžíce krupicového cukru

170 g hladké mouky

špetka soli

1 vejce

1 lžíce másla

60 g švestkových povidel

40 g mletého máku

40 g moučkového cukru

70 g másla

Na omáčku:

1 vanilkový lusk

1 vanilkový cukr

500 ml smetany ke šlehání

100 g cukru krupice

5 žloutků

Postup:

Pro přípravu dobroty, jejíž název se vyslovuje „germknědl“, nejprve v rendlíku zahřejte mléko, aby bylo vlažné, nesmí se vařit! Rozdrobte do něj droždí a přidejte cukr. Promíchejte, poprašte 1 lžící hladké mouky a nechte na teplém místě vzejít kvásek.

Do mísy vsypte mouku a sůl, promíchejte a uprostřed vytvořte důlek. Vlijte do něj vejce a kvásek, přidejte máslo a vařečkou vymíchávejte těsto. Přikryjte je čistou utěrkou a nechte na teplém místě vykynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem, zhruba 40 minut.

Vykynuté těsto propracujte, roztáhněte do čtverce 10 x 10 cm a rozkrojte na čtyři stejné čtverce. Doprostřed každého dejte lžíci povidel a těsto zabalte do bochánku, položte spojem dospod na vál a nechte ještě 15 minut kynout. Mák smíchejte s cukrem, v rendlíku.

Do kastrolu vložte pařák, přilijte vodu, aby nedosahovala na dno pařáku, a přiveďte ji k varu. Poté stáhněte na střední plamen, na pařák rozložte knedlíky, přiklopte pokličkou a nechte 7 minut vařit.

Hotové knedlíky vyndejte, propíchejte vidličkou, aby unikla pára, a ihned potřete rozpuštěným máslem, aby neokoraly. Do talíře vlijte vanilkovou omáčku, na ni položte knedlík, posypte ho mákem s cukrem a ihned podávejte.

Vanilková omáčka

Vyšlehejte žloutky s cukrem a vanilkovým cukrem do pěny. V rendlíku zahřejte smetanu s vanilkovým luskem a s vyškrábnutými semínky. Třetinu smetany vmíchejte ke žloutkové směsi, zbytek přiveďte k varu a poté vyjměte lusk. Stáhněte plamen a vmíchejte žloutkovou směs, až vznikne hladká omáčka.

Germknödel je typický pro Rakousko, ale narazíte na něj i v Bavorsku. Podává se jako moučník i jako hlavní jídlo. A pozor, je opravdu sytý, ale ta chuť!

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden