Realita versus iluze

Sociální sítě jsou fenoménem dneška. Mají své plusy, ale i velká úskalí. Zejména pro citlivé lidi je nebezpečí, že se ve virtuálním životě lehce ztratí.

Spoustu času na sítích dnes už netráví jen mladí, ale i lidé středního věku a senioři. Cena za takto strávený čas ale může být celkem vysoká. Přináší totiž často nespokojenost, pocity závisti, nejistoty, odmítnutí, osamělosti a deprese. Více bývají přitom ohroženy ženy.

Dejte si včas pauzu  

A jak poznat, že zrovna vám sociální sítě nesvědčí a jste v ohrožení? Tady je pár typických příznaků. Při brouzdání po sociálních sítích, cítíte negativní emoce. Kritický komentář vašeho příspěvku nebo jeho ignorace ve vás vyvolá pocit strachu, co tomu řeknou druzí.

Neustále se srovnáváte s ostatními uživateli a řešíte, zda jste také tak štíhlí, zda je váš partner také tak sexy. To vás pořádně deptá. Zmáhá vás žárlivost, závist a zlost. Vaše nenálada se zhoršuje a přechází v depresi.

Můžete cítit úzkost, špatně se vám dýchá, bolí vás hlava. Téměř každý příspěvek svých známých si okamžitě vztahujete na svou osobu, třebaže je napsaný obecně.

Jak z toho ven  

Zkuste svůj pobyt u počítače omezit na co nejméně času. Používejte ho především na kontakt s kamarády, na vyhledávání zajímavých akcí. Přestaňte šmejdit a sledovat, jak žijí jiní.

Sociální sítě nejsou život, ale iluze. Jsou plné nepravd, umělé dokonalosti, dokonce i umělé lásky. Soustřeďte se především na sebe a na reálný život, který žijete. „Pokud se vám to nedaří, může jít o začínající závislost a útěk od reality. V tomto případě bude lepší, když se obrátíte na lékaře.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden