Řeřicha na silný žaludek a chudokrevnost

Je to nenáročná rostlinka. Roste vám před očima a dělá radost. Vedle ředkvičky je první, s čím začínají všichni novopečení pěstitelé, včetně dětí.

Řeřicha roste rychle, takřka před očima, vždy a všude - na záhoně, v truhlíku, na kousku vlhké vaty v zimě za oknem. Její léčivé účinky jsou rozsáhlé. Léčí zánět močových cest, suchý kašel, astma, ledvinové kameny, chudokrevnost, revma, revma, křeče po jídle, bolesti zad, únavu a čistí krev. Nesmíte ji vařit! Chuť má jemně štiplavou, hodí se do všech salátů a pomazánek, k posypání syrových  brambor nebo třeba jen na chléb s máslem. Můžeme ji jako prevenci proti nemocem přidávat i do vařených jídel, nikdy ji ale nesmíme vařit nebo dusit, protože tepelnou úpravou hořkne a zkazila by nám celý pokrm. Tato nenápadná bylinka dokáže pročistit játra, žlučník, ledviny, krev i trávicí trakt, je to takřka univerzální lék. Obsahuje hodně vitamínu C, vitamíny B1, B2, B3, B6, K, provitamín A, z minerálních látek železo, vápník, hořčík, fosfor, síru, draslík a dokonce i trochu jódu.

Vsaďte na šťávu

Šťáva z řeřichy je skvělou prevencí proti únavě. Při detoxikaci dávejte 3x denně kávovou lžičku, léčebně 3x denně polévkovou lžíci. Do polévek i omáček se přidává až nakonec, čerstvá, jemně posekaná, maximálně se může s vařeným základem rozmixovat. V salátech i pomazánkách se nejlépe kombinuje s vařenými vejci nebo čerstvým sýrem. Oblíbený je ledový salát, ovčí sýr, cherry rajčátka, feferony a hodně řeřichy s trochou majonézy. Řeřichou lze prosypat i sýrové rizoto, pro zvýraznění chuti můžeme použít místo obvyklého sýra Nivu..

reklama
reklama