Rhodos, ostrov tisíce barev

Řecký ostrov, provokativně vystrčený proti turecké pevnině má všechno nejen k ideální dobolené, ale i k ideálnímu životu. Najdete tu krásné pláže, lesy, savany, čisté řeky a antické i středověké památky. A hlavně slunce a pohodu, kterou potřebujete!

Hlavní turistickou oblastí s plážemi a resorty je východ ostrova s hlavním městem Rhodem (psáno Rhodes), kde také po pouhých 2,5 hodinách letu z Česka přistanete. Odtud také vede při jižním pobřeží hlavní silnice až k výběžku s městy Lindos a Pafki, kolem které jsou hlavní resorty s veškerými službami soustředěné. Čím samozřejmě krásy Rhodu nekončí. Středověké centrum hlavního města je na seznamu UNESCO a vynechat Palác velmistrů a Rytířskou ulici, kterou se od něho dostanete do přístavu, kde kdysi stál slavný Rhodský kolos, to je zážitek! Ostrov totiž kdysi patřil Řádu maltézských rytířů neboli johanitů a jejich hradů tu po nich zůstalo několik, v různých fázích rozpadu

U Kamirosu se můžete pokochat ruinami krásného antického města.

Kam na pláže?

Platí, že na severu jsou pláže oblázkové, na jihu jemné písečné. Kdo si chce užít písku, zahálky a komfortu, ten zarazí kousek od města Rhodu na jižním břehu ve Faliraki, typického turistického resortu s hotely, bazény a udržovanými plážemi, kde kvete noční život a zábavu i pohyb přinese i zdejší aqvapark s mnoha tobogány. Platí, že čím dál na jih, tím větší klid. Výše zmíněné městečko Lindos už je poetické a klidné. Jeho bílé domečky obtáčejí skalní masiv, na němž najdete krásné zbytky antické Akropole v pozoruhodném objetí johanitské pevnosti. Můžete se sem za mírný poplatek nechat vyvézt na oslu. Pokud dojedete až na jižní cíp Rhodu, čeká vás kuriozita!

Téhle zátoce a pláži se říká Turecká, asi proto, že je severním směrem Turecko na dohled.

Jedeme do vnitrozemí

Je to kouzelný poloostrov Prasonisi, který se za přílivu mění v ostrov.
Ale nevidět kvůli moři vnitrozemí, to by byla chyba! Třeba severně od Faliraki leží Údolí motýlů Petaloudes, vedoucí kolem potoka, kde se shromažďují barevní přástevníci kostivaloví. Voní tu pryskyřice, která je láká. Na severozápadním okraji ostrova leží ruiny starověkého města Kamiros se zbytky amfiteátru, chrámu, lázní, domů a kašny. Hned vedle jsou mohutné hradby zpustlého hradu Kritinia. Na západním výběžku o 15 km dál stojí na vysoké skále zbytky johanitské pevnosti, jež prý nebyla nikdy dobyta. Ale stojí za to se Rhodem i jen tak toulat. Každý kout tu něčím voní, ať jsou to ibišky, tymián nebo levandule.

Hradby starého Rhodu, které odolaly tolika nájezdům...

Johanité na Rhodu

Název jejich řádu má několik variant, ten původní a stále platný je Řád rytířů svatého Jana v Jeruzalémě, jehož posláním byla ochrana poutníků ke Kristovu hrobu. Když byli křesťané vyhnáni muslimy z Palestiny, přesídlili na Kypr a pak v roce 1309 na Rhodos, který stovky let houževnatě bránili před Osmany. Kvůli tomu tu postavili své pevné hrady a vlastnili i mocnou flotilu lodí. Několikrát odrazili piráty, roku 1444 invazi egyptského sultána, 1480 invazi osmanské armády. Až roku 1522 obléhal Rhodos osmanský sultán Sulejman I. Dle dobových pramenů měl k dispozici 400 lodí a 200 tisíc vojáků, zatímco řád disponoval jen 7 tisíci rytířů. Po šestiměsíčním obležení byla situace taková: rytíři byli v koncích, ale další boj by způsobil i útočníkům i Turkům nové vysoké ztráty. A tak byla uzavřena dohoda o odchodu rytířů z ostrova. Přesídlili na Maltu.

Někteří turisté se z kouzelných zátok ani jednou nezvednou! Proč by to taky dělali?

reklama
reklama