Můj čas na kafíčko

Rozmazlená dcera skončila nakonec za mřížemi!

Dnes už vím, že jsme na ni měli být tvrdší.

Příliš mnoho mateřské péče nemusí být vždycky k užitku.

Už od nejútlejšího věku byla moje dcera Alice naprosto dokonalou rodičovskou péči. Na cokoliv pomyslela, to dostala, jak z mojí strany, tak z manželovy. Neuvědomovali jsme si, že přehnaná péče může mít v budoucnosti i nedobré následky.

Nepomáhaly domluvy ani zákazy

Jako školačka patřila Alice k těm chytrým, sebevědomým dětem, které nemají s učením problémy. S chováním to bylo horší, naučila se, že si může věci vynutit. Tohle se prohloubilo v bouřlivé době puberty a pak ještě víc, když nastoupila na gymnázium.

Začala si myslet, že je královnou světa a může si dělat opravdu, co chce. Když slavila šestnácté narozeniny, přišla domů až k ránu – tedy spíše ji kamarádky přivedly. Její prospěch se zhoršoval. Nic nepomáhalo, ani domluvy ani zákazy.

Pomalu jsme si přestávali s dcerou rozumět. Bylo mi líto, že nemáme víc dětí, protože konfrontace s nějakým sourozencem mohla mít svůj vliv. Rozzuřilo mě, když jsem zjistila, že dcera kouří. Do očí mi řekla, že se nevyhýbá ani marihuaně.

Jakmile jí bylo osmnáct, odešla od nás, i když ještě neměla dokončenou školu. Nemohla jsem proti tomu nic dělat, jen věřit, že to jednou přejde a Alice dostane rozum.

Chytla se špatné party

Školu dcera dodělala s odřenýma ušima. Do maturity bydlela u kamarádky, jejíž rodiče byli dlouhodobě v zahraničí. Alice se s námi stýkala jen příležitostně a většinou to skončilo nějakou hádkou. Zprávy o ní jsme tak dostávali spíše zprostředkovaně.

Tak jsem se dozvěděla, že vystřídala několik zaměstnání, ale odevšad ji vyhodili. Živila se brigádami a nakonec se dostala do špatné party. S přítelem, se kterým chodila, se připletla k loupežnému přepadení. Dostala nepodmíněný trest.

Byl to pro mě šok, mnohem víc mě ale bolelo, že jsme se s dcerou takhle odcizily. Rozum dostala Alice až po propuštění z vězení. Dnes je s jiným přítelem, rodinu se založit nechystá, ale alespoň žije normálním životem…

Věra S. (56), Ostrava

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden