Můj kousek štěstí

Rozverný masopust je tu!

Čas bujarého veselí, průvodu masek a kouzelných maškarních plesů

Rádi se necháme strhnout nevázanou oslavou provoněnou zabíjačkou a pálenkou, která je nezbytná pro zahřátí při celodenní pochůzce v mrazivém vzduchu.

Hlinsko

Vostatky ve Vortové

Masopustní průvod maškar lidově zvaný "vostatky", je v této vesnici nedaleko Hlinska už starou lidovou tradicí. Letos proběhne v sobotu 10. února. Krásné masky, smích a živá hudba se táhne vždy celou obcí.

Voňavé koblížky, občerstvení, nějaká ta sklenka alkoholu patří ke koloritu. Průvod prochází vsí a zastavuje v jednotlivých domech. Masky dávají jasně najevo, že dnes jsou tady páni ony! U každé chalupy i na ulici rozdávají radost.

Všichni, kdo přihlížejí, mají záhy na tvářích a někdy po celém obličeji černé šmouhy. Kdo začne utíkat či se bránit, ten bude o to více černý. Všem by měla ta černá šmouha ve tváři přinést štěstí a zdraví.

Večer se sejdou všichni obyvatelé obce i mnoho přespolních či výletníků na maškarním plese za doprovodu řízné dechovky.

Východní Čechy

Na Veselý kopec

Do skanzenu na tomto kopci směřuje tradiční masopustní průvod, který každoročně pořádají obyvatelé východočeské vesničky Studnice. V letošním roce to bude v sobotu 3. února, kdy zde můžete zažít na vlastní kůži, jak se v dřívějších dobách slavil na českém venkově masopust.

Také nedaleké Hamry patří k obcím, kde se ještě udržel tento zvyk staročeských maškar. Tento kraj je té oslavě zvlášť nakloněný a místní vesničky se staly v tomto období oblíbeným cílem turistů. Rozloučení s masopustem ve zdejším kraji tedy vrcholí začátkem února celodenním veselím.

Průvody lze vidět v mnoha obcích, v některých městech pořádají masopustní jarmarky, masopustní veselice či masopustní plesy, ale jen ve Vortové, Hamrech a Studnici si oslavy uchovaly svoji podobu z devatenáctého století.

Jižní Čechy

Milevské maškary

Masopust v Milevsku, který se letos uskuteční 10. 2., patří k nejstarším. Kromě toho, co vám nabídne většina ostatních masopustních průvodů, zde můžete navštívit také Muzeum milevských maškar. Jsou to masky z největšího masopustního průvodu, který se zde konal.

Průvodu se tehdy zúčastnilo 1248 masek a masopustní průvod byl zapsán do České knihy rekordů. Většina masek, které zde uvidíte, není koupená v obchodech, lidé si je většinou vyrábějí sami. Mezi typické patří bába s nůší nebo Bakchus, který se vozí na káře v závěru průvodu.

Je to postava, která musí být na konci masopustu vždy usmrcena.

Praha

Atrakce pro cizince

V  Praze se tato lidová tradice zabydlela a je oblíbenou podívanou zejména pro turisty. Už mnoho let si drží velkou návštěvnost Karlínský masopust, který má na sobotu 10. února přichystané vedle průvodu masek řemeslné trhy, zabijačkové hody, netradiční masopustní dílny, soutěže pro děti a vyjížďky na koňském povozu kolem Karlínského náměstí.

Žižkovský masopust oslaví letos své 25. výročí. Proběhne od soboty 10. 2.  do úterý 13. 2., kdy vyvrcholí před Popeleční středou největším průvodem v Praze. Tajemný, živelný a mytický průvod maškar, který se vydá na cestu už podvacáté, vyrazí do ulic v Roztokách.

Maškary se setkají na roztockém zámku, zatančí na pláni Holého vrchu a svou cestu zakončí zábavou v šapitó.

Slovácko

Moravský fašank

Tento největší festival masopustních tradic probíhá na jižní Moravě již od roku 1987. Začíná vždy v pátek, pět dnů před Popeleční středou, a končí v úterý masopustní obchůzkou, při které tančí "fašančaré" všech věkových kategorií mečový tanec Pod šable.

Už 31. ročník festivalu probíhá ve Strání. Přesně o poledni se zde shromáždí desítky fašančárů, aby se po společném zpěvu rozprchli po vesnici, aby v poslední masopustní den zaskákali svým rodinám, galánkám a známým zmíněný mečový tanec.

Večer se pak všichni sejdou na Zámečku. Fašank končí půlnočním pochováním basy. Popeleční středou 1. března začne letos postní období, které vyvrcholí o Bílé sobotě před Velikonocemi.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden