K jejich seznámení došlo náhodně, i když Eva Hrušínská (+69) prý předem věděla, že si jednoho dne Rudolfa Hrušínského (+73) vezme. Od prvního setkání to šlo už rychle.
Druhá světová válka přinesla Evě Koubové (+69), budoucí manželce Rudolfa Hrušínského (+73) spoustu bolesti. Měla částečně židovský původ a tak přišla o spoustu blízkých, včetně maminky. Jejich život skončil v koncentračních táborech. Na konci války pobývala s jednou kamarádkou v Plané nad Lužnicí. Tohle místo se stalo osudným pro její další život, tentokrát v tom dobrém slova smyslu.
Sblížila je Maryša
Rudolf Hrušínský byl v té době už renomovaný mladý herec, známý i z filmů. V Plané nad Lužnicí měl toho dne hrát v místní sokolovně Maryšu. Mladičká Eva – bylo jí teprve sedmnáct let – řekla prý kamarádce, že se jednoho dne stane Rudolfovou manželkou. Možná o tom jenom snila, ale náhoda jí pomohla ten sen brzy uskutečnit. Když si odpoledne zašla na místní plovárnu, setkala se tam právě s Rudolfem a ten jí slíbil, že sežene lístky. Takhle začal vztah, který překonal několik krizí a trval až do smrti velkého herce v roce 1994. Události se po onom letním seznámení vyvíjely rychle. Následovala svatba a hned za rok přišel na svět syn – dnes ho známe jako Rudolfa Hrušínského mladšího (72), hvězdu seriálu Ulice nebo Drápalíka z Vesničky mé střediskové. Šťastný pár spolu žil ve vile Hrušínských v pražských Nuslích. Eva byla nejen spolumajitelkou a dobrou hospodyní, ale i výbornou hostitelkou. Na návštěvách se střídaly celebrity nejen z řad Rudolfových hereckých kolegů.
Vzali mu i rybářský lístek!
Hlavní jádro sporů mezi Evou a jejím legendárním manželem bylo klasické pro manželství obdivovaných herců. O Rudolfa měly zájem ženy a on se tomu příliš nebránil. Upozornil na to svoji mladou manželku ještě předtím, než se vzali. Obdiv ctitelek mu zvyšoval sebevědomí. Eva proti tomu nejprve zdánlivě příliš nebojovala. Traduje se, že se přenesla i přes údajné následky jedné nevěry, kdy jedna vesnická dívka přivedla na svět Rudolfovo nemanželské dítě. Jednoho dne ale řekla Eva dost. Nevyčítala nic svému muži do očí. Napsala mu dopis, ve kterém bylo uvedeno všechno, co jí na Rudolfových záletech vadí a zraňuje ji. Následoval otevřený rozhovor a herec se od té doby „polepšil“. Kdo by také chtěl přijít o milující ženu a pevné zázemí, které později ocenil v dobách, kdy se mu nedařilo? Kvůli politickým problémům přišly v první polovině 70. let zákazy a s tím spojené finanční potíže. Při natáčení koprodukčního filmu Oáza v Sovětském svazu si Rudolf pro své chování vůči tamním funkcionářům vysloužil od režimu přísný trest. Ten postihl celou rodinu, po synech prý dokonce chtěli, aby se raději přejmenovali. Vášnivému rybáři Rudolfovi odebrali i rybářský lístek, takže se z něho stal pytlák. Těžké období trvalo několik let, rozhodně ale není pravda, co se říkalo o údajném Rudolfově taxikaření. Podle jeho synů řídil dost špatně a v té profesi by se neuživil. Později slavný herec ocenil, jak silně při něm Eva stála v nejisté etapě života – nebýt jí, prý by to býval často vzdal.
Kouřil i po čtyřech infarktech!
Rudolf se dokázal projevit i jako velký romantik. V Plané nad Lužnicí, kde se s Evou seznámil, si nechal postavit chatu. Pro její stavbu si vybral památné místo: bylo to tam, kde měl se svojí ženou první rande a kde si poprvé dali pusu. V posledním období života to pak měla Eva složité i kvůli podlomenému Rudolfovu zdraví. Prodělal celkem čtyři infarkty, ale nijak se nešetřil – neomezil pití alkoholu ani kouření. Když pak musel ještě bojovat i s cukrovkou, bylo jen otázkou času, kdy oslabený organismus podlehne. Srdce se mu definitivně zastavilo jednoho dubnového dne roku 1994.
Podle čeho si vybral své umělecké jméno?
Legendární herec nebyl vždy Rudolfem Hrušínským. Na svět přišel jako Rudolf Böhm. To bylo jeho skutečné jméno. Kdyby býval trval na své první volbě pro umělecký pseudonym, psali bychom dnes o něm a o jeho ženě jako o Otomaru a Evě Otovalských. Příjmení Hrušínský si nakonec vybral proto, že mu připomnělo jeden otcův průšvih – chytili ho, když kradl hrušky v cizí zahradě. Byla z toho veřejná ostuda a na dveře mu kolegové připíchli cedulku Rudolf Hruškovský. A to slavného herce inspirovalo.