Rudolf vs Jan Hrušínský: Najdou konečně společnou řeč?

Oba bratry rozděloval spor o majetek

Bránila smíru jeho hrdost?


Herec RUDOLF HRUŠÍNSKÝ ml. (69) bratrovi dlouho nemohl odpustit snahu získat levně dědictví. A i po letech napětí trvá.

Říkává se, že peníze jsou vždy až na prvním místě. V případě bratrů Hrušínských a jejich letitého sporu kvůli vypořádání dědictví po otci navíc dlouho platilo pověstné nesmlouvavé„ jak jde o peníze, neznám bratra“. Jejich neshody kolem finančního vyrovnání za rodinnou vilu se táhnou už od roku 1997, kdy tři roky po otci RUDOLFOVI HRUŠÍNSKÉM (†73) zemřela i maminka EVA. S jejím úmrtím přišla otázka, co s domem, ze kterého se Rudolf s rodinou odstěhoval a Jan ho chtěl pro svou rodinu.

Místo rodinné idylky tak přišla na řadu řeč peněz. Rudolf odmítl přistoupit na Janovu nabídku finančního vypořádání za svou půlku vily. Přestali spolu komunikovat a Rudolf dokonce chtěl svůj podíl prodat někomu jinému.

Jejich osobní spor se negativně podepsal na obou rodinách. „Tak to v životě chodí, že se člověk víc a víc stará o vlastní rodinu a chce žít podle vlastních představ,“ komentuje velmi diplomaticky Rudolf špatné rodinné vztahy.

Spor se přiostřil, když Honza otevíral Divadlo Na Jezerce. Rudolf se zlobil kvůli pochybnostem kolem financování divadla a bratra údajně nařkl, že dělá rodu Hrušínských ostudu. Ten pro změnu staršího bratra nepozval na slavnostní otevření divadla. Vzájemné handrkování ale časem přece jen polevilo a teprve v uplynulých letech se dokázali domluvit na částce čtyř milionů za Rudolfovu polovinu vily. Od té doby proběhlo několik usmiřovacích pokusů. Tím nejvýznamnějším byla loňská Rudolfova návštěva Jana v nemocnici.

„Pravdou je, že s bratrem se moc nemusíme, ale nenávist k sobě necítíme,“ tvrdil Rudolf ještě před časem.Jestli téměř dvacetiletý spor přece jen skončí usmířením, se teprve uvidí.Zatím se však zdá, že je to na dobré cestě. Podle všeho se oba bratři připravují na společné učinkování v divadelní hře v Divadle Na Jezerce.

Jan Hrušínský.

Chtěl na bratrovi vydělat?


JAN HRUŠÍNSKÝ (60) si získání pozůstalosti představoval příliš snadno. Asi nepočítal s tím, že se o půlku vily bude léta přít.

Těžko říct, jestli na počátku podcenil své vyjednávací schopnosti nebo bratrovu vstřícnost. Každopádně plán získat za výhodných podmínek Rudolfovu polovinu vily po rodičích se mu jaksi vymknul z rukou a na téměř dvacet let ho o bratra připravil. Sporem rozhádaných sourozenců samozřejmě trpěly i obě rodiny. Zejména jejich děti zpřetrhání vazeb se svými příbuznými nesly těžce. „S rodinou strýce Rudy jsem se léta vůbec neviděla. Teprve nedávno jsme obnovili vztah alespoň s bratranci,“ postěžovala si Honzova dcera KRISTÝNA (31).

On jakoby dobré rodinné vztahy nikdy neřešil. Nebál se ani hrozby, že Rudolf svou část vily prodá někomu jinému.Nejspíš prostě věřil, že sourozenecké pouto finanční spory vydrží a jen vyčkával, až s bratrem najde kompromis a následně opět společnou řeč.

Obojí se postupně nejspíš skutečně daří. Dědictví je už nějakou dobu uzavřené. Velký krok k napravení vztahu udělal ale opět Rudolf, když Honzu loni navštívil v nemocnici. „Když za mnou přišel, bylo to něco.

Tak v klidu jsme se hodně dlouho nepotkali,“ přiznal Honza v návaznosti na předchozí léta vzájemné ignorace. Pro Jana to mělo dvojí význam. Pomohlo mu to v uzdravování a navíc si může říct, že přeci jen dosáhl svého.

Má vilu i divadlo, ve kterém navíc chystá velký divácký tahák. Tím bude on s bratrem účinkující v nové hře. „Právě finišujeme jednání s americkým autorem o poskytnutí autorských práv,“ prozradil Jan velkou novinku s tím, že zkoušet by se mělo začít nejpozději do roka.

„Byl bych rád, kdybychom si spolu zahráli na Jezerce,“ zmiňoval Honza opakovaně. Byl a je to skutečně jen zájem o usmíření s bratrem, nebo vidina snadné propagace divadla? To ví jen on sám. Doufejme, že ale po všech těch neshodách, které mezi sebou bratři měli, už Jan nedopustí, abys Rudolfem byli opět na nože.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
Štítky:
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden