Můj kousek štěstí

Rýma a kašel v létě?

Tuhle výsadu nemají jen alergici...

Ačkoli máme rýmu a nachlazení spojené spíše s chladnými zimními dny, mohou nás zaskočit i v horkém létě.

Stačí jen málo, třeba prudké střídání horkých venkovních teplot s klimatizovanými místnostmi či oslabená imunita, a najednou začneme kýchat nebo kašlat.

Pijte, pijte, pijte

Rýma je nepříjemná vždy, ale kazit si s ní teplé dny nebo dokonce dovolenou? Rýmu naštěstí můžete docela dobře zvládnou sami. Zatímco v zimě si při rýmě vlezeme s horkým čajem do postele, v létě to už tak lákavé není.

Tekutiny jsou ale důležité stále. Stejně jako při všech infekcích je nezbytné zvýšit jejich přísun nad dva a půl litru za den.

Ovšem na studené a ledové nápoje zapomeňte, ty totiž často kvůli teplotnímu „šoku“ způsobí ještě bolení v krku. Nejlepší volbou budou tedy vlažné nebo teplé čaje.

Ideální čas doplnit vitaminy čerstvým ovocem a zeleninou.

Co ještě pomůže?

V případě slabé rýmy není důvod zůstávat doma, přesto byste měli zvolnit tempo. Dopřejte si alespoň dva dny v klidnějším režimu, vyhněte se pobytu na prudkém slunci a koupání venku také o pár dnů odložte.

Důležité je také pravidelné mytí rukou, spánek a dostatek vitaminů. Můžete si také v lékárně koupit nosní kapky nebo sprej – ty sice rýmu nevyléčí, ale alespoň na chvíli vám uleví od jejích nepříjemných příznaků.

Od rýmy si můžete pomoct i masáží nosu – ukazováčky stlačujte střídavě strany kořenu nosu, palci přitom zakrývejte nosní dírky. Opakujte na každé straně desetkrát a pak si deset vteřin jemně masírujte horní část ušních boltců.

Není rýma jako rýma

Někdy ale domácí léčba nestačí a infekce se rozvine. Pokud rýma změní barvu na žlutozelenou a přidá se teplota a neustupuje, je dobré jít k lékaři. Pravděpodobně vás totiž dostala bakteriální infekce.

Pak nezbývá než ji vyležet, tělo a imunitní systém musí mít dostatek klidu na vypořádání se s infekcí. Někdy rýma odezní bez problémů, jindy ale může „spadnout“ na průdušky, a to způsobí kašel.

Pozor na klimatizaci. Jedním z prvních příznaků nachlazení bývá také vyčerpání a bolest hlavy.

Na kašel bylinky

Kašel může být suchý, dráždivý, nebo naopak vlhký. Pokud kašel nedoprovází teplota, budou na něj stačit kapky z lékárny, případně bylinkové čaje – zejména z jitrocele, mateřídoušky nebo divizny, případně namíchané bylinné směsi proti kašli. Abyste co nejvíce eliminovali možnost nachlazení, buďte opatrní s klimatizací.

Pozor na teplotní rozdíly

Pokud je za okny přes třicet stupňů a klimatizace vám jede naplno, přímo si na nachlazení zaděláváte. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by neměl přesáhnout pět stupňů, to samé platí i pro klimatizaci v autě.

Nikdy na sebe také nenechte klimatizaci přímo foukat – i když je vám to příjemné. Následná rýma, bolest hlavy nebo ztuhlý krk už tak příjemné nejsou. Teplotní rozdíly jsou ale možné i v běžných podmínkách.

Zatímco přes den je horko, letní večery mohu být vlahé, někdy dokonce i chladné. Pokud trávíte venku čas až do pozdního večera, nezapomeňte mít vždy po ruce nějaký teplejší kus oděvu, třeba svetřík apod., který na sebe budete moci v takovém případě obléknout.

Dobré rady

• Během rýmy jezte ovoce a zeleninu a raději vynechte mléčné výrobky.
• Na uvolnění nosu je skvělá slaná voda Vincentka, kterou koupíte i jako nosní sprej.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden