S úklidem to nepřehánějte

Mít čistou a uklizenou domácnost je snem většiny žen. Ale pro to je většinou nutné uklízet denně, zvlášť  pokud jsou v rodině děti nebo domácí mazlíčci. Jenže víte, že přílišné uklízení škodí zdraví?  

Až osm lidí z deseti, kteří trpí dýchacími a kožními nemocemi, anebo alergiemi, má tyto potíže hlavně kvůli špatnému ovzduší v domácnosti. Představíme vám několik základních domácích prací, kterými sami ohrožujeme své zdraví.

Časté praní

Málokterá domácnost má vlastní sušárnu, případně možnost věšet vyprané prádlo venku. Tudíž nejpravděpodobnější variantou sušení, pokud není v domácnosti ani sušička, je věšení prádla na sušáku doma, v některé z místností.
Jenže to znamená až 1,9 litru vlhkosti v bytě navíc. Ta napomáhá většímu rozšíření bakterií, různých hub a plísní, což způsobuje dýchací problémy. Nadměrnou vlhkost v domácnosti lze zaznamenat podle zvýšené kondenzace na oknech, případně podle nelibého pachu, který vlhko provází hlavně v případech, když se v domácnosti pravidelně nevětrá.

Bělidla a čističe

Nezbytnými pomocníky v každé domácnosti jsou různé čističe, například na vodní kámen, rez či zašlé povrchy. Mnohé z nich pro lepší účinnost obsahují řadu chemických složek, které při uvolňování do ovzduší mohou vést k podráždění sliznic nebo dýchacích cest. Při častějším kontaktu s těmito látkami mohou být členové rodiny vystaveni vyššímu výskytu některých onemocnění, převážně chřipky či angíny.

Voní, ale i škodí!

Luxování

Tato domácí činnost je pomocníkem i možným problémem v jednom. A to hlavně v případě, pokud je v domácnosti více koberců. I v jediném kusu se ale drží prach, roztoči, spory plísní a také chemické výpary z čisticích prostředků, které se k jejich údržbě používají. Při samotném luxování, které má koberec těchto nečistot zbavit, se tak některé dostanou do ovzduší, čímž mohou citlivější jedince dráždit, případně vyvolávat alergie nebo astma. K jejich uvolňování ale dochází i při běžném chození přes koberec. Třetina domácností sice luxuje jen jednou týdně, ale další třetina 2–6krát v průběhu týdne!

Dennodenní vaření

Pokud nebereme v úvahu nutnost, pak je vaření oblíbenou, ale někdy i potenciálně nebezpečnou činností. A to hlavně v domácnostech, které používají plynové sporáky a trouby. Plynové hořáky totiž způsobují uvnitř vašeho bytu nárůst koncentrací oxidu dusičitého o zhruba 25–33 % v létě, a v zimě pak o 35–39 %. Oxid dusičitý přitom dráždí sliznice, může stát za výskytem řady respiračních onemocnění.

Osvěžovače vzduchu

Že se osvěžovače vzduchu používají pouze v případech, kdy ovzduší v některé z místností nelibě voní, není už dávno pravda.Téměř polovina lidí používá ve své domácnosti různé vonné svíčky či rozprašovače na navození příjemné atmosféry a nálady, a to i v případech, že je bolí hlava. Odborníci ale varují, že právě látky obsažené v těchto přípravcích mohou samy o sobě způsobovat letargii nebo deprese. Jejich používání tak není dvakrát vhodným pomocníkem.

reklama
reklama