Sardinie je smaragdová perla Středomoří

Na druhém největším ostrově ve Středozemním moři vládne půl roku horké a suché léto, zatímco zima zde bývá mírná. Je to místo, které přitahuje turisty po celý rok.

Sardinie vás dokáže okouzlit během celého roku, a to i v zimě, kdy se můžete vydat do horských výšin za sněhovou nadílkou.Italský ostrov je vyhledávanou destinací zejména díky své krásné přírodě, kde turisté mohou nejen kempovat a podnikat dlouhé procházky, ale také lézt po horách. Pobřeží zase nabízí skvělé podmínky nejen pro opalování a užívání si sluníčka, ale také tu můžete absolvovat projížďky na loďkách.

Lákavé zátoky a jeskyně

Mezi nejznámějšími turistické destinace patří Alghero na severozápadě ostrova, které je oblíbené zejména u milovníků potápění pro zajímavé podmořské skalní útvary a jeskyně.  O něco více na sever pak objevíme městečko Stintino s krásnými plážemi a výhledem na protilehlý ostrov Asinara, kde se nachází národní park proslulý zejména díky volně žijícím oslům albínům. Pro sever Sardinie, konkrétně v blízkosti města Santa Teresa di Gallura, jsou charakteristické malé romantické zátoky s písčitými plážemi. U severního cípu Sardinie se také nachází malebné souostroví La Maddalena.Další zajímavou destinací je Golfo di Orosei, záliv na východě ostrova, kde objevíme menší zátoky obklopené útesy jako například Cala Gogone. Pláže však objevíme i na stále více oblíbenějším jihu, a to zejména kolem hlavního města Cagliari.

Užijte si tradice

Zatímco na pobřeží vládne turistický ruch, v srdci ostrova můžeme obdivovat tradiční sardskou kulturu. Většina měst a vesnic si potrpí na pořádání festivalů k oslavě svých svatých patronů.
Charakteristickým znakem těchto svátků jsou průvody, při kterých je socha svatých přenášena na ramenech místních lidí. Na sardských festivalech také nechybějí zdobení koně, stánky s typickými sladkostmi jako jsou sladké sušenky mostaccioli a torrone, tedy turecký med.Kvůli oslavám si také místní lidé oblékají své tradiční kostýmy zvané Sardo. Ačkoli úředním jazykem je italština, sardský dialekt se používá velmi často. Dodnes jsou typickým symbolem sardské krajiny kamenné monumenty, které jsou o stovky let starší než stopy po etruské kultuře.Nejzachovalejší památkou je komplex staveb Su Nuraxi u města Barúmini. Kromě romantických pláží nesmíme opomenout ani zajímavá města. Tím největším a zároveň hlavním je Cagliari, kde objevíme památky a dokonce stopy po pravěkém obyvatelstvu.  Velmi zajímavá je také nekropole Tuvixeddu, antické římské divadlo, bazilika San Saturnino z 5. století a středověká čtvrť Castello.

Ochutnejte placičky

Najdete je pod názvem Pergamena di pane Rosmanino, což se dá přeložit jako chlebové placky s rozmarýnem.Jsou to křupavoučké chlebové placičky a jsou ideálním společníkem pro pohodový večer na ostrově. Pečou se podle tradičního receptu, který znali už staří pasáci dobytka na Sardínii. Pokud je chcete zapít vínem, nejtypičtějším je trpké červené víno Cannonau z Dorgali.

.Letecky pobyt ve tříhvězdičkovém hotelu na 8 dní se snídaní pořídíte již od 10 990 Kč. .

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden