Sezení přináší úzkost

Sedavý způsob života může způsobovat stavy úzkosti. Podle odborníků není vůbec zdravé trávit dlouhé hodiny, někdy i celý den, v sedě. Často to vede ke vzniku srdečních problémů, cukrovky či osteoporózy. Posedávání v křesle nebo povalování se na pohovce není ku prospěchu nikomu.

Sedavý způsob života však neškodí jen fyzickému, ale také psychickému zdraví. Poslední studie ukázaly, že nebezpečí vzniku úzkostí roste v závislosti na čase, který strávíme v sedě, ať už před počítačem nebo před televizí či u pracovního stolu.

Úzkost je nemoc

Úzkost je skutečnou duševní chorobou, kterou ve světě trpí na 27 milionů lidí. Trpící úzkostí se neustále příliš znepokojují, což více či méně narušuje kvalitu jejich života. Úzkost mívá často somatické projevy, to znamená, že se projevuje fyzickými problémy, které mohou mít podobu trvalé únavy či dýchacích potíží, svalového napětí či bolesti hlavy.

Proč nám sezení škodí?

Vědci přicházejí s hypotézou, že přílišné sezení narušuje spánkový cyklus, což zhoršuje metabolismus. Připomínají psychiatrickou teorii, podle níž nadměrné sezení vede k tomu, že se jednotlivec stahuje ze sociálních vztahů, jejichž ztráta vyvolává úzkosti.

Hýbat se a hýbat

Zvýšení, i nepatrné, fyzické aktivity nás může uvést do klidnějšího psychického a emotivního stavu. A tím nás zbavit úzkostí a stresu. A jak tvrdí mnozí psychologové, pěkná procházka nebo hodinka plavání udělá dobře nejen tělu, ale i duši.

Tak si zkuste najít nějakou pohybovou aktivitu. V práci u počítače se každou hodinu protáhněte. Pokud jste celou pracovní dobu seděli, jděte domů aspoň kus cesty pěšky. Cvičit můžete i při koukání na televizi. Zkrátka se hýbejte a úzkosti vás tak snadno nedoženou.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden