Skvělé tipy ke grilování

1. Grilovaná kukuřice

Ideální zeleninou na gril je cukrová kukuřice. Je pevná a můžeme ji dochutit různým kořením, sýry nebo bylinkovým máslem. Kukuřici ponoříme do studené vody a zatěžkáme ji talířem. Po 15 minutách ji vyndáme, osušíme a i se šustím grilujeme.

Šustí sice zčerná a ohoří, ale získáme zajímavou vůni. Po ugrilování necháme zchladnout, odstraníme šustí a dochutíme sójovou omáčkou smíchanou s medem. Můžeme posypat sezamovými semínky.

2. Křupavé houby pečené v alobalu

Spojte svou vášeň pro houbaření s večerním grilováním. Houby můžeme grilovat i marinované. Hodí se k nim různé druhy koření jako je tymián, rozmarýn, grilovací koření, sladká paprika a další dle chuti. Skvěle chutnají třeba smíchané s grilovanou zeleninou jako netypický salát.

Nejlepší je grilovat kousky hub obalené v kvalitní slanině. Zabalené houby v alobalu můžeme buď grilovat na roštu, nebo připravit v popelu po táboráku. Vůni a chuti hub bezpochyby neodoláte!

3. Ochucené americké brambory

Na gril nemusíte dávat stále dokola pouze maso. Skvělou volbou jsou také brambory, které ocení nejen vegetariáni. Brambory můžeme předtím ve šlupce i předvařit, ale grilovat je můžeme i za syrova, doba grilování je pak o něco delší, asi 40 minut.
Vhodné jsou jako příloha, ale i jako samostatné jídlo posypané balkánským sýrem se salátem z rajčat. Brambory připravené na grilu vděčné jídlo, na které nepotřebujete mnoho surovin, příprava je snadná a nezabere moc času.

4. Chřestové rolky s uzenou slaninou

Do křupava ogrilovaný chřest v uzené slanině je sám o sobě velká lahůdka. Období, kdy si můžeme vychutnat čerstvý chřest, je poměrně krátké a měli bychom ho tedy maximálně využít. Chřest se dá připravit na mnoho způsobů a vždy báječně chutná.

Při koupi si dávejte pozor hlavně na hlavičky chřestu, ty musí být pevné a vzpřímené. Chřest grilujeme jen velmi krátce – na středně rozpáleném grilu se výhonky ve slanině opékají z každé strany jen 4–5 minut.

5. Barbecue pikantní omáčka

Mít ve spíži láhev barbecue omáčky se vyplatí – hodí se k marinování masa před grilováním i jako omáčka k hotovému steaku nebo žebírkům. Díky typické kouřové vůní perfektně doplní i grilovanou zeleninu.

Barbecue omáčka se dá běžně koupit, ale domácí se nic nevyrovná.

Základ je vždy rajčatový. Použít se dají rajčata, protlak nebo kečup. Sladí se cukrem, melasou nebo medem a přidává se do ní paprika nebo kouřová sůl. Pro pikantnější chuť přidáme chilli.

6. Hermelín do zlatova

Když ve velkých vedrech nemáme chuť na maso, smetanová lahůdka ho může důstojně nahradit. Hermelín před grilováním lehce potřete olejem, příp. směsí oleje a koření (bylinky, česnek, citron). Jakmile je sýr na měkký, je hotový a můžeme ho sundat z grilu.

Přidat také můžeme švestkovou omáčku a vše polít oblíbenou salsou. A když není zrovna počasí na grilování, strčíme hermelín do trouby. Bude stejně výborný, jako z grilu!

reklama
reklama