Můj kousek štěstí

Slunečnice nejen jako okrasa

Patří mezi nekrásnější květy. Odedávna se ale slunečnice užívala k léčení válečných zranění, obvaz se implantoval do do středu slunečnice, aby se nasákl hojivými látkami.

Ty potom ránu rychle hojily. V Americe pěstovali slunečnici američtí Indiáni, kteří z ní připravovali i chleba. Věděli, že syrová slunečnicová semena ( 4 čajové lžičky denně) zlepšují ostrost vidění. Slunečnicový olej má protisklerotické účinky a je vynikající na přípravu mnoha léčivých mastí.

Jak využít květy

Nálev z květu snižuje horečku a stimuluje jaterní činnost. Báby kořenářky znaly vynikající léčivý odvar na vymývání ran. Stačilo nařezat půl lžičky květů, vsypat je do 1 dl vody a 5 minut mírně povařit. Při plicních onemocněních doporučovaly užívat směs květů slunečnice smíchanou s květem černého bezu, s lipovým květem, vrbovou kůrou a zlatobýlem.


Skvělé je také toto protirevmatické mazání. Když začínají semínka dozrávat, odřízneme celý květ, rozřežeme ho na malé kousky a zalijeme lékárenským denaturovaným 65%. lihem (asi půl litrem), přidáme hrst nadrobno nakrájeného mýdla a dobře promícháme. Směs na 10 dnů vystavíme na sluníčko. Pak procedíme a mažeme.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden