Špatné držení těla zpočátku nebolí

Problémy s páteří postihnou za život téměř každého. Co za nimi stojí a kde vznikají? Příčiny můžeme nalézt jak v genetice, tak i životním stylu. Sedavé zaměstnaní, které vykonává stále více lidí, správnému držení těla nepomáhá, a tak často lidé z kanceláří musejí vyhledat ordinace lékaře a trávit hodiny na rehabilitacích, aby jejich problémy ustoupily.

Různé potíže

Skolióza je druh deformace páteře. Dochází zde k posunu obratlů do strany. Nejčastěji skoliózu mají děti a dospívající, postihnout však může i dospělého člověka. Nejedná se o vzácný jev, vyskytuje se, zvlášť díky současnému životnímu stylu, poměrně často.

Kromě skoliózy rozlišujeme i tzv. skoliotické držení těla. To znamená, že člověk na pohled nestojí tak, jak by měl, ale jeho postoj je lehce vychýlený, v tomto případě jsou však obratle správně, ale svaly táhnou nesprávným směrem.

Toto držení je snadněji léčitelné než skolióza.

Cviků se nebojte

Podrobnosti by vám ke všemu měl říct lékař. Ale původ skoliózy může být různý. Od genetického přes určitou svalovou nerovnováhu a další příčiny.

Ve stanovení diagnózy pomůže lékaři RTG vyšetření, na základě kterého je přesně vidět, jak obratle vypadají. Často se stává, že jedna noha je výše než druhá, proto je doporučeno podložení kratší nohy, aby se délka vyrovnala.

Na základě těchto vyšetření je následně zvolena terapie, která spočívá především ve cvičení doma a také docházení na rehabilitace, kde jsou cviky upravovány na základě pokroků, které pacient udělá. Chce to ale určitě troělivost, protože ač jsou cviky nenáročné, chvíli trvá, než pochopíte provedení.

Předcházejte tomu

Často se u dětí, které skoliózu mají, doporučuje i nošení korzetu, který podpoří správné držení těla. Pokud je skolióza již ve vysokém stupni a páteř je zdeformovaná, volí se operativní řešení.

Stejně jako u většiny onemocnění, i v případě skoliózy lze této diagnóze často předcházet nebo zmírnit její dopad. Nejdůležitější je nepodcenit včasné zachycení, pokud tedy máte podezření, je vhodné vyhledat lékaře.

Ten v rané fázi skoliózy doporučí vybraná opatření, která pomohou tuto deformaci zcela potlačit a páteř pak bude opět taková, jaká má být..

reklama
reklama