Správná péče o vaše znaménka

Mnoho lidí si neuvědomuje, jak moc mohou být mateřská znaménka nebezpečná. Pokud o ně nebudete správně pečovat, mohou se proměnit ve smrtelný melanom. A to nechcete.

Je zapotřebí dodržovat několik důležitých zásad. Nikdy totiž nevíte, která piha nebo znaménko jsou rizikové a které nikoli. Proto teď v zimě je dobré se na to zaměřit. Lze s tím případně něco podniknout u lékaře.

Choďte na kontroly

Minimálně jednou za rok byste měli absolvovat lékařskou prohlídku pih a znamének, která se vám zdají podezřelá. Pokud spadáte do skupiny lidí, kteří patří mezi nízký fototyp nebo se ve vaší rodině v minulosti objevila rakovina kůže, nesmíte pravidelné prohlídky u dermatologa podceňovat.

Pozor na slunce

Nemusíte být celý den vystaveni slunečnímu záření, abyste dali kůži pořádně zabrat. Ani zatažená obloha neznamená, že nejste v ohrožení. Proto se ve městě i na horách pravidelně natírejte opalovacím krémem s vysokým UV faktorem. Jedno až dvě spálení na slunci zvyšují nebezpečí vzniku melanomu u žen 1,5krát a u mužů 2,8krát.

Chraňte si hlavu

Pokud jezdíte na dovolená k moři i teď v zimě, nestačí se natřít opalovacím krémem, lidé často zapomínají na pokrývku hlavy. Jenže melanom může vzniknout i na hlavě. Hlídejte se!

Prohlížejte se

Jednou za tři až čtyři měsíce si proveďte vyšetření sami. Zkontrolujte si staré pihy i ty, které vznikly nově. Nezapomeňte se zkontrolovat i v podpaží a dalších záhybech těla.

Požádejte někoho o pomoc při kontrole zad a hlavy. Nepodceňujte ani pihy a znaménka na obličeji, která jsou slunečnímu záření vystavena nejčastěji. Kontrola se provádí ve čtyřech fázích:

1. Vsedě na zemi si nejdříve prohlédněte nohy. Pomocí zrcátka si prohlédněte vnitřní a zadní stranu nohou.

2. Pomocí zrcátka si zkontrolujte krk a týl, popřípadě při kontrole hlavy a zad poproste někoho o pomoc.

3. Zrcátkem si zkontrolujte zadní stranou rukou.

4. Stoupněte si proti zrcadlu a zkontrolujte si tělo se zvednutými pažemi.

Kdy zajít na kontrolu?

Zaprvé byste si měli všimnout, zdali je znaménko celistvé nebo se jedna půlka liší od druhé. Pokud se jedná o druhou variantu, něco není v pořádku.

Je znaménko ohraničené nebo se takzvaně roztéká do okolí? Stejně jako v prvním případě, i zde druhá možnost značí, že není vše, jak má být. Barva říká hodně. Pokud je znaménko tmavé až černé, nebo naopak hraje všemi barvami, od růžové, hnědé až do černé, nejde o běžnou pihu.

Máte na těle znaménko, které je v průměru větší než pět milimetrů? Nechte si je raději vyšetřit. Takto velká znaménka se obecně považují za riziková. Varovat by vás mělo i to, že je znaménko vyvýšené a shora vypadá jako uzlíček. Pokud máte jakékoli podezření, poraďte se s lékařem.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden