Správné dýchání vám prodlouží život

Dýchejte hluboce a dlouze

Bez vody vydrží člověk několik dnů, bez jídla i několik týdnů, ale bez vzduchu přežije sotva pár minut. Podle jogínů je správné dýchání nejlepší cestou ke zdraví. MOJE ZDRAVÍ Už staří Tibeťané tvrdili, že k tomu, aby člověk dlouho žil, je nutné dýchat hluboce a v delších intervalech.
Časté a mělké dýchání život zkracuje. K podobnému závěru dospěli i vědci. Správné dýchání podle nich může prodloužit život o 30 až 40 let! Jak správně dýchat?

Stačí čtvrt hodiny denně

Pravda ale je, že asijští mniši praktikují každý den několikahodinová dechová cvičení, což pro běžného Evropana není časově zvládnutelné. Nicméně existují techniky, které vám mohou prodloužit život, pokud se jim budete věnovat 10 až 15 minut denně.

Trénujte úplný dech

Tento cvik můžete provádět vstoje, vsedě nebo vleže. Uvolněte se a zavřete oči. Klidně dýchejte nosem. Snažte se nadechnout do spodní části plic (břicho by mělo být pěkně vypnuté). Poté se nadechněte do střední části plic. Některé se rozpouštějí ve vodě (C a B), jiné v tucích (A, D, E).
Ty první je nutné přijímat denně, tělo je rychle vyloučí. Ty druhé jsou ukládány do tukové tkáně a jater. Aby všechno správně fungovalo, potřebujete vitaminy z obou skupin. Zdravý zrak a kůže Betakaroten se v těle mění na vitamin A. Rozpouští se v tucích, takže bude lepší, když nebudete chroupat samotnou mrkev, ale vezmete si k ní chleba s máslem. Vitamin A udržuje zdravou kůži a sliznice, posiluje zrak a imunitu a pokožce dodává zlatavý nádech. Najdete ho v listové zelenině, brokolici, mrkvi, kapii, dýni nebo meruňkách. Pevné nehty i nervy K nejdůležitějším patří B2 (riboflavin), B5 (kyselina pantotenová), B6 (pyridoxin) a B12 (kobalamin). Riboflavin podporuje látkovou výměnu. Nachází se v mléce, luštěninách, obilninách či vejcích. Kyselina pantotenová stimuluje růst vlasů a nehtů a stará se o hybnost kloubů. Dobrý zdroj je zelenina, ovoce, ořechy, obiloviny a semínka. Pyridoxin pečuje o nervy a žaludek. Hledejte ho v droždí, pšeničných klíčcích, ořeších a bramborách. Kobalamin zabraňuje chudokrevnosti a je v mléčných výrobcích, vejcích a játrech. Silné kosti a imunita Vitamin D zlepšuje imunitu a hraje roli i v prevenci zhoubných onemocnění. Najdete ho v mléčných výrobcích a vejcích. Pak vypněte hrudník dopředu a nadechněte se do horní části plic. Při rozpínání hrudníku současně lehce roztahujte ramena.

Sledujte břicho

Tyto tři fáze tzv. úplného dýchání následně spojte do jednoho pomalého nádechu, při kterém se celý hrudník odshora dolů roztahuje a plní vzduchem. Potom pomalu a zvolna vydechněte. Při výdechu postupně vtahujte břicho. Tento cvik pomáhá k lepšímu proudění energie v těle, podporuje hormonální systém a posiluje srdce. .

reklama
reklama

Komentáře