Můj kousek štěstí

Srí Lanka, vonný čajový ostrov

Kapka zavěšená pod Indií, Země, kde se můžete koupat v moři a vydat se do džungle na slonovi.

V korunách palem šumí teplý větřík, stopy v horkém písku smývá vytrvalý mořský příboj, z bujné vegetace se ozývá zpěv exotického ptactva. Pojďte si tu krásu užít alespoň v představách...

Tento kouzelný ostrov se právem stává stále oblíbenějším cílem exotické dovolené. Je jedním z nejkrásnějších míst, které si můžete vybrat. Na relativně malém území tu najdete překrásné pláže, hory, čajové plantáže, národní parky plné zvířat, historické památky, pestrou kulturu i zajímavou gastronomii.

Převážnou část populace tvoří mírumilovní buddhisté, a proto se v této zemi budete jistě cítit dobře a bezpečně. Protože tu vládne tropické podnebí, můžete se sem vydat v podstatě kdykoliv. Pokud si vyberete období dešťů, nemusíte si zoufat.

Na Srí Lance prší většinou jen v noci, nebo mají přeháňky velmi krátké trvání. Pokud sem přijedete, nemusíte se bát po ostrově cestovat. Můžete si pronajmout nejen auto, ale i tuk-tuk i s řidičem.

Tuto možnost zvažte, protože řízení na ostrově není úplně jednoduché a zkušený rodilý Srílančan jako šofér vám poslouží i jako průvodce. Mnohem levnější je ale cestovat veřejnou dopravou. Autobusů je na Srí Lance hodně, jsou levné a zajíždějí téměř do všech koutů země.

Vlak, zážitek k nezaplacení

Postavte se jednoduše na kraj silnice a vyčkejte, až nějaký autobus pojede. A pak mávněte. Ovšem nejvíce romantickým dopravním prostředkem je vlak. Podobně jako v Indii si ale raději připlaťte vyšší třídu. Pokud nechcete riskovat, že se do vlaku vůbec nevejdete.

Pokud se vám podaří nastoupit, odměnou vám budou jedinečné výhledy do kraje z otevřených dveří vlaku. Nejkrásnější trasou je Kolombo – Kandy a Nanu Oya – Ella, kde se rozkládají proslulé čajové plantáže. Po celé Srí Lance objevíte mnoho buddhistických, hinduistických i muslimských chrámů. A bude vám připadat, že místní obyvatelé stále něco slaví.

Při svém putování nesmíte vynechat starobylá města Anuradhapura a Polonnaruwa. Překrásné sochy Buddhy uvidíte ve Zlatém chrámu Dambulla. Klidným místem plným chrámů a mnichů je Mihintale.

Parky a koupání

Pokud máte raději přírodu, domluvte si výlet ke skalnímu chrámu Sigiriya. Z vrcholu Lví skály uvidíte džungli a divoké slony. Můžete se zajít také podívat do nějaké čajové továrny a nakoupit výborný čaj skvělé kvality za příznivou cenu.

Krásná posvátná stezka vede na vrchol Adamovy hory. Po zvládnutí 5 000 schodů vás čeká odměna − fantastický výhled do okolí. Těsně pod vrcholem hory uvidíte údajný otisk Adamovy nohy. Výstup na horu se ale zahajuje v noci, abyste stihli vycházející slunce.

Také národní parky jsou zážitkem. Stojí za to navštívit Udawalawe, a park Yala je prý dokonce srovnatelný s africkými safari. Avšak do parku můžete jen s jeepem a oficiálním průvodcem, který se v tamní přírodě vyzná a ví, kde se zvířata pohybují.

Nejčastěji potkáte zvědavé opice a chcete-li vidět slony pěkně zblízka, zajeďte se podívat do sloního sirotčince Pinawala. Na tropickém ostrově samozřejmě nechybějí nádherné pláže s palmami a zlatým pískem. Na nejhezčí koupání narazíte na jihu ostrova.

Jídlo pro draka

Nejtradičnějším pokrmem je rýže s karí. Podává se jak v opravdu neskutečně pálivých úpravách, tak i v těch jemnějších. Tradiční pol sambol je směs nastrouhaných kokosových ořechů, chilli a koření. Využijete ji v případě, že by snad vaše karí nebylo dostatečně ostré.

Dalšími přílohami jsou zelenina a hovězí, skopové nebo rybí maso. Existuje též vegetariánská varianta karí, která se vyrábí z banánů, manga, brambor, dýní a chlebovníku. Tradičním pokrmem je hopper − nad plamenem usmažená omeleta, podávaná k snídani, nebo k večeři.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden