Můj kousek štěstí

Srovnejte hormony. Třeba i jídlem!

Například avokádo je velmi zdravé, mimo jiné umí pomoci i při hormonální nerovnováze

Být ženou je fajn. Jen kdyby s námi ty hormony tolik „necvičily“… Zkuste si ty „prevíty“ trochu ochočit. Dobrou chuť!

Co se to se mnou děje? Ačkoli je zdánlivě všechno, jak má být, najednou se hladina hormonů rozbouří. A to pocítíme nejen my, ale zprostředkovaně i naše nejbližší okolí.

Jako na houpačce

Hormony ovlivňují nejen zdraví jako takové, fungování vnitřních orgánů nebo psychické rozpoložení, ale také vzhled, kvalitu pokožky, vlasů a nehtů nebo postavu. Když se kdy se dostanou do nerovnováhy, případně začnou ubývat, jako se to děje třeba v klimakteriu, začnou se dít věci.

I sebemenší vychýlení z hormonální rovnováhy se projeví. Přichází nervozita, pocení, návaly, nespavost. Jedním ze způsobů, jak si pomoci, je i strava. S jídelníčkem pro vyvážené hormony prospějete své fyzické a psychické kondici.

Takhle vypadá peruánský ženšen v čerstvé podobě.

Jak se krotí hormony

Hormony pracují ve vzájemné součinnosti. Nestačí tedy upravit hladinu jen jednoho, ale nastolit dlouhodobou rovnováhu mezi jednotlivými hormony.

Jisté je, že jídelníček, který odpovídá principům zdravé výživy, nezatěžuje organismus a pomáhá i hubnut, může výrazně pomoci.

Vyvážený a pestrý jídelníček se dá doplnit o určité potraviny, kterým je přisuzována schopnost harmonizovat hormonální hladinu. A které to jsou?

Potraviny na srovnání hormonů

Skvělé pro zmírnění rozhoupané hladiny hormonů je například avokádo, kokosový olej nebo peruánský ženšen. Dále bychom neměli opomínat potraviny s vysokým podílem vlákniny, která pomáhá vylučování škodlivin, odpadních látek metabolismu, ale také nadměrných dávek hormonů ven z těla.

Dopřejte si tedy obiloviny, zeleninu a ovoce – například pohanku, batáty, fenykl, česnek, mrkev, jablka, hrušky, borůvky. Zařaďte do stravy také chia semínka, mandle a čočku a kakaové boby.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden