Její matka ji nikdy nepřijala, životní láska ji opustila a tragicky přišla o svou jedinou dceru. Osud ji připravil bolestnou životní cestu. Stella Zázvorková zemřela v 85 letech osamělá.
Marné čekání na lásku
Svým narozením měla zachránit manželství rodičů. Malá Stella přišla na svět na jaře roku1922 do bohaté umělecké rodiny. Manželství rodičů se nakonec stejně rozpadlo. Se svou matkou měla velmi rozporuplný vztah. „Moje maminka, když se doma jednalo o tom, že chci být herečkou, řekla: Ty, která nemáš ani stín mé krásy? To mi řekla, když mi bylo čtrnáct let. Tak mě ponížila. Přesto jsem se herečkou stala, ale maminčina slova jsem oplakala a nikdy nezapomněla“, vzpomínala později Stella Zázvorková. Oč byly její vztahy s matkou chladnější, o to vřelejší byly s jejím otcem, bohémem a úspěšným architektem, mj. autorem Národního památníku na Vítkově. Studovala v anglické internátní škole, kde se naučila 7 jazyků. Po rozvodů rodičů se uzavřela do sebe a pomohlo ji až divadlo.
Jediný muž jejího života Miloš Kopecký
Podle vyprávění přátel se Stella s Milošem Kopeckým setkala krátce po 2. světové válce, kdy se vrátil z koncentračního tábora. Vzali se a narodila se jim dcera Jana. Manželství trvalo necelý rok. Příčinou byla slabost Kopeckého pro ženy i těžké endogenní deprese, kterými trpěl. Podle přátel byli velmi mladí, temperamentní a na manželství nebyli připraveni. Malou Janičku vychovávala v té době teta. Stella i Miloš byli velmi pracovně vytíženi a navíc neměli kde bydlet. Traduje se, že v době seznámení spolu bydleli v bytě režiséra Petra Schulhoffa, který byl také v koncentráku. Když se Schulhoff do bytu po válce vrátil, přivítal ho Kopecký s rozpačitými pocity. Možná i proto, že Stella celou dobu žila v domnění, že je to Milošův byt.
Herecký dům a strašlivá tragedie
Na počátku 50. let po rozchodu s Kopeckým získala Stella byt v hereckém domě divadla ABC. Dceru si vzala k sobě, jenže Jana byla v pubertě a žila s pocitem, že se jí rodiče nevěnují. Několikrát se pokusila upoutat jejich pozornost velmi nešťastným způsobem – fingovanou sebevraždou.Ten poslední pokus ovšem skončil strašlivou tragédií. Jana věděla, v kolik hodin se Stella vrací z večerního představení, vše si propočítala tak, aby ji maminka doma našla ještě živou. Bohužel, v ten večer se Stella zdržela v divadle o dvě hodiny déle. Svou dceru našla již mrtvou.
Zůstala sama
Možná právě tahle tragická událost byla důvodem toho, proč se muži dlouhá léta obletovaná Stella už nikdy nevdala a ani nepomýšlela na další dítě. Po její smrti se snažil herečce bolestnou ztrátu vykompenzovat její synovec Jan, kterého Zázvorková brala jako vlastního syna. Herečka se dlouho trápila, nakonec smutek řešila prací. Pod křídla si ji vzal Jan Werich. Jí i dalším zařídil společné bydlení v domě ve Velvarské ulici.
Vrchol popularity s 50 na krku
Točila jeden film za druhým. Stala se jednou z nejoblíbenějších komediálních hereček a i v pozdním věku stále točila. Do svých filmů ji obsazovali režiséři o generace mladší. Nezapomenutelná byla v rolích Anděl na horách, Pane, vy jste vdova!, Zítra to roztočíme, drahoušku…!, Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Když oslavila 50, byla na vrcholu popularity. A k vynikajícím filmům patřily i další, z pozdějšího období Kolja, Pelíšky, nebo například Kytice. Poslední filmem Stelly Zázvorkové se stalo Babí léto. Zemřela doma v květnu 2005 na infarkt.
.