Strach z operace! Přijde o svůj hlas?

Lucie Bílá (50)

Když se Lucie Bílá (50) před časem objevila na jedné velké oslavě, nikdo si nemohl nevšimnout podivností na její vizáži. Po celou dobu totiž nesundala své černé brýle a i přes černé silonky byly patrné modřiny na jejích nohách. Co se s Lucií děje?

Několikanásobná Zlatá slavice neměla v posledních měsících na růžích ustláno. Trápila se kvůli nemocné mamince, kterou musela nakonec pochovat a aby toho nebylo málo, jen pár týdnů na to byla nařčena z toho, že kopíruje slavnou Madonnu. Mezitím stihla oslavit své kulaté padesátiny a snad i kvůli svému přibývajícímu věku se i u této jinak velmi energické osobnosti začaly znovu projevovat vážné zdravotní komplikace se štítnou žlázou, které Lucku trápí už dlouhé roky. Poprvé se její problémy projevily už v roce 2005, první léčbu však zahájila až o čtyři roky později. A jak vlastně problém se štítnou žlázou, jejíž špatná funkce může vést k celkovému kolapsu organismu, objevila? Prostě si všimla svých nebývale vystouplých očí. A únavy, nechutenství nebo třesu. Lékaři jí jen pár týdnů na to diagnostikovali Graves-Basedowovu chorobu, která patří mezi autoimunitní nemoci štítné žlázy, a která je právě příčinou zvětšujících se očí.

Co je Basedowa choroba?

„Já už mám štítnou žlázu dávno vyřešenou. Už vše řeším jen léky,“ odpovídá Bílá na dotazy, které kvůli změně patrné dnes mnohem více než při prvních příznacích onemocnění před deseti lety, neustále dostává. Štítná žláza je přitom orgánem, o kterém nemusíme vůbec vědět, dokud pracuje tak, jak má. Pokud ale nefunguje dobře, ovlivní celé tělo. Ženy postihuje 7x více než muže a projevuje se nejvíce ve vyšším středním věku, ve kterém se právě Bílá ocitla. Basedowova nemoc je způsobena tvorbou protilátek, které napadají tkáně vlastního těla, v tomto případě buňky štítné žlázy. To vede ke zvýšené tvorbě hormonů štítné žlázy ovlivňujících metabolismus celého těla. A právě proto bijí lékaři Lucie Bílé na poplach a jednoznačně se shodují. Bílá musí na operaci! Jenže ona se neustále brání a doufá, že vše vyřeší pouze pomocí medikamentů. Bojí se totiž, že by kvůli náročné operaci štítné žlázy, která je umístěna velmi blízko hlasové ústrojí, mohla přijít o svůj zlatý hlas! Existuje totiž riziko, které říká, že by kvůli operaci přišla o svůj výjimečný rozsah a barvu hlasu. „Hlas se po operaci může posadit do jiných výšek,“ shodují se lékaři.

Raději bere léky

„Nezpívat, to je pro mě jako přestat dýchat. To si raději zvyknu na jiný výraz v očích než na nové povolání,“ odpovídá zpěvačka všem, kteří by jí nejraději viděli pod kudlou. Cpát do sebe několik pilulek denně jí však zřejmě nevadí. Právě vedlejší účinky léků mohou být však někdy velmi škodlivé a nebezpečné. Modřiny na nohách, které Bílé prosvítaly i přes černé silonky, jsou možná dalším důkazem o tom, že v jejím těle se děje něco, co není úplně v pořádku. Operace Lucii možná nakonec skutečně nemine!

.

reklama
reklama

Komentáře