Suché oko je nemocí moderní doby

Pálení a řezání v oku, pocit zhoršeného vidění a oteklých víček. To všechno mohou být příznaky syndromu suchého oka, problému, který trápí čím dál tím více lidí.

Špatné podmínky

Příčinou syndromu suchého oka jsou hlavně podmínky,v kterých žijeme. Prašné prostředí, přemíra umělého ostrého světla, práce na počítači, hodiny sledování televize. Ke vzniku obtíží u žen ale přispívá i hormonální nerovnováha, hlavně v období menopauzy. Příčinou ale může být i příliš časté užívání některých očních kapek a mastí.

Když slzy nestačí

Za všemi výše zmíněnými obtížemi stojí poruchy slzného filmu. Jednoduše řečeno, oko trpí, protože slzný film není dostatečný nebo nemá potřebnou kvalitu. Oko tvoří málo slz, proto je zhoršeno odstraňování nečistot z očí, sliznice vysychá a víčka se po povrchu oka hůře pohybují. Problém může být i v kvalitě slz. Zdravé slzy obsahují ve správném poměru vodu, hlen a olej. Je-li poměr narušený, nemohou slzy dostatečně plnit svou roli.

Samoléčba nestačí

Většina lidí se snaží, hlavně zpočátku, řešit obtíže sama. Nakoupí si oční kapky a doufají, že jim jejich užívání přinese úlevu. Na nějaký čas se jim může ulevit, později se obtíže bohužel většinou zhorší. Měli byste tedy pamatovat na to, že žádné kapky do očí, které si zakoupíte v lékárně, byste neměli užívat déle jak deset dnů.

Když obtíže nevymizí, je na čase vyhledat lékaře. Léky i úprava životosprávy Lékař posoudí, jak závažný váš stav je a na základě toho vybere optimální léčbu. V lehčích případech předepíše umělé slzy a doporučí systémová opatření, jako je zkrácení doby práce na počítači nebo skoncování s kouřením. Ve vážnějších může předepsat i gely a masti, které se často užívají na noc. Jestliže je zdrojem problémů poškození slzných kanálků nebo deformace očních víček, může být řešením operace.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden