Svatební rozpočet: Kolik to celé nakonec bude stát?

Budete chystat svatbu a nemáte příliš přehled o tom, co vše vlastně musíte zařídit a kolik to bude stát? Poradíme vám se základními věcmi, se kterými získáte přehled o situaci.

To hlavní řešte hned na úvod


V první řadě objednejte snubní prsteny a vyberte místo a termín svatby.

Jde o věci, které jsou naprostým základem každé svatby. Co se týče rozpočtu, počítejte minimálně s jednotkami tisíc na prsteny. A nebudete-li se oddávat na radnici v místě trvalého bydliště, určitý obnos budete potřebovat i na rezervaci místa, kde se bude svatba konat. Zejména v případech, kdy máte vyhlédnutou populární lokalitu, se může pouhá rezervace víkendu vyšplhat do desítek tisíc korun. Současně byste neměli otálet, místa mohou být plná až na rok dopředu.

Zvládnete vše zorganizovat sami?


Svatební den není jednoduché naplánovat tak, aby vše klaplo. Bez zkušeností či pomoci přátel jde naopak doslova o nadlidský úkol. Proto stále více párů využívá služeb svatebních koordinátorů. Svatební koordinátor/ka vám pomůže vše do detailu promyslet, obvolá odpovědné osoby a hladký průběh ohlídá od rána až do večera i během samotného svatebního dne.

Protože na koordinující osobě leží velká odpovědnost, připravte se na to, že za schopného člověka si budete muset připlatit. Půjde opět až o desítky tisíc korun za svatbu.

Na velikosti záleží


Také velikost svatby – měřená na počet hostů – má poměrně zásadní vliv na to, jaký bude celkový účet. Zejména pokud všem hostům poskytnete oběd, raut a budete za ně hradit i veškerou konzumaci na baru se připravte na to, že výdaj na jednoho hosta s přehledem přesáhne 1000 Kč a nemůžete se divit, pokud se budete s nákladem pohybovat přes 2000 Kč na hosta.

K tomu všemu musíte zařídit parkovací místa, dostatek stolů a židlí, dodatečný personál a mnoho dalšího. Rozpočet na svatbu pro 50 lidí se tedy bude zásadně lišit od svatebního dne s 200 hosty.

Mnoho drobných detailů, které se načítají


Překvapí vás, kolik zdánlivých drobností je nutné při organizaci svatby objednat a vyřešit a jak se tyto drobnosti promítnou na celkové kalkulaci. Tak třeba nevěsta potřebuje kadeřnici a maskérku. Půjčit či koupit si budete muset i svatební šaty a oblek pro ženicha. Ani svatební kytice, květinová výzdoba a svatební dort nepatří k nejlevnějším. Připočtěte služby fotografa, kameramana, kapelu či diskžokeje, zapomenout nesmíte na pozvánky (návrh, výroba a jejich rozeslání či osobní doručení). Každá položka bude sama o sobě stát minimálně jednotky tisíc korun.

Stanovte si jasný strop


Jak vidíte, svatební rozpočet obsahuje mnoho položek, jejichž cenu lze přitom velice snadno škálovat směrem vzhůru. Proto je vhodné si hned na začátku stanovit striktní finanční strop, který nechcete překročit. Díky tomu budete muset o každé položce na seznamu pečlivě přemýšlet a zvážíte, zda dává skutečně smysl. I tak se připravte na to, že celkový výdaj na svatbu na pěkném místě se stovkou hostů bude kolem 200 000 Kč.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden