Dalibor Janda (66) je původní profesí zámečník. To proto, že tak velela rodinná tradice.
Jenomže když mu bylo dvanáct let, dostal od babičky pod stromeček kytaru a od té doby už ho nic jiného nezajímalo. Brzy bylo jasné, že v jeho dalším životě bude převládat hudba. Dlouho hrál po sklepích a zároveň pracoval v Sigmě, kde se také vyučil.
Zamiloval se do krásné letušky
Když se pak v roce 1977 vydal za dobrodružstvím do Prahy, myslel si, že si z něj v hlavním městě všichni doslova sednou na zadek. Proto byl pro
Dalibora následný střet s realitou pěkně krutý.
Začal pracovat na letišti v Ruzyni, kde kontroloval dráhy před startem letadel, uklízel a vyvážel škváru z teplárny. I přesto se mu tam docela líbilo. Práce pro něj byla finančně velmi zajímavá, a navíc bydlel na ubytovně se samými letuškami.
Ovšem s jeho kariérou to už tak růžové nebylo. Sice hrál letuškám po večerech na mejdanach, doma si ale vymýšlel, že v Praze koncertuje. A právě na letišti se Dalibor seznámil se svou budoucí ženou Jiřinou (61).
Doslova ji prý přepadl na Silvestra na záchodě, protože nechtěla jít za ostatními na mejdan. Od té doby jsou ti dva stále spolu. Janda totiž Jiřinu svou přímočarostí naprosto okouzlil.
„Oproti klukům, co jsem znala, to byl muž činu,“ vzpomínala později Jiřina. A přestože si brzy založili rodinu, tak se Dalibor svého snu o profesionálním zpívání nevzdával. Snad i proto je dnes Janda skálopevně přesvědčený, že správný chlap by se měl ženit až po třicítce.
To už totiž přesně ví, co od života chce. Do té doby prý není připravený na rodinu, a když má děti, tak ani nevidí, jak vyrůstají. Svého syna Dalibora (†21), který už nežije, si tak Dalibor příliš neužil.
Měl tehdy slibně rozjetou kariéru a chlapec byl mnohem víc s matkou než s ním. S dcerou Jiřinou Annou (31) to už později bylo mnohem lepší.
Byl starý, malý a zarostlý
V počátcích své kariéry hrál Dalibor po sklepích i klubech a psal si vlastní hudbu. Nějaký známý mu tenkrát doporučil Jana Krůtu (73), který by mohl
na jeho skladby psát texty.
Ti dva se sešli na Můstku v bufetu Koruna a dali si jahodový koktejl. Ještě ten večer Krůta Daliborovi volal, že se mu jeho písně líbí a k jedné napsal text. Tak vnikl slavný hit Jahodový koktejl.
Píseň se brzy hrála v Československém rozhlasu v pořadu Pozor zákruta a z Dalibora byla rázem populární osobnost. Lidé totiž do rozhlasu neustále volali a ptali se, kdo že to tak chraplavě zpívá.
To už měl o mladého zpěváka zájem i Supraphon. Přesto mu někteří stále zpěváckou kariéru rozmlouvali. Například Petr Hannig (73) mu říkal: „Vykašli se na to, už jsi starý, a podívej se, jak vypadáš… Zarostlý, malý… Kde chceš zpívat?“ Jenomže Dalibor se tomu jen smál.
Třináct let strávených po barech a tancovačkách nakonec přineslo ovoce, když měl v roce 1983 svůj první koncert v Praze. Brzy nato dal dohromady kapelu Prototyp a vyprodával sály. Zarostlý zpěvák okouzloval nejenom mladé dívky, ale i jejich matky.
Sesadil z trůnu Karla Gotta
Jeho písně Žít jako kaskadér, Říkal si hurikán nebo Hráli jsme kličkovanou jsou dodnes velkými hity. Ačkoli Daliborova popularita stále stoupala, dělali si z něj jiní zpěváci a autoři legraci.
Říkalo se o něm, že má nemocný hlas a že je chodící reklama na Stopangin. Dalibor Janda je také jedním z mála zpěváků, kteří dokázali v minulých letech sesadit z trůnu zlatého slavíka Karla Gotta (80).
Vítězství v anketě si poprvé vysloužil v roce 1986, a to díky svému tehdejšímu velkému hitu Hurikán. Dalibor se stal okamžitě hvězdou první velkosti a Zlatého slavíka si odnesl ještě v následujících dvou letech.
Fanynky omdlévaly, když svým charakteristickým chraplákem zpíval svůj hit Kde jsi, a pochybnosti, zda malý muž se strništěm vousů na tváři může udělat v hudební branži kariéru, byly rázem pryč. Naštěstí jeho popularita neutrpěla ani po sametové revoluci.
Syn spáchal sebevraždu
Zatímco v profesním životě se Jandovi dařilo, v soukromí si musel prožít doslova peklo. V roce 2003 se totiž jeho syn Dalibor (†21) rozhodl, že ukončí svůj život skokem z Nuselského mostu.
Celá situace byla o to tragičtější, že nikdo z rodiny neměl do té doby ani tušení, že má mladý chlapec nějaké psychické problémy. Dalibor mladší byl v té době už naprosto soběstačný mladý muž, který chodil do práce a měl pronajatý byt.
Všem se zdálo, že je to normální kluk, jenž nemá žádné trápení. Sice se chvíli spekulovalo o nešťastné lásce k dívce jménem Pavlína, ale ani to se nakonec nepotvrdilo a pravý důvod jeho sebevraždy se nikdy nikdo nedozvěděl.
O slovo se přihlásila dcera
Možná i kvůli těmto nejasnostem měla smutná událost na rodinu tragický dopad. Dalibor starší začal přemýšlet, zda jako otec něco nezanedbal nebo nepřehlédl. V jeden čas měl na syna dokonce zlost za to, co svým neuváženým činem celé rodině vlastně způsobil.
Vždyť pro rodiče je hrozné, když přijdou o dítě a musejí se mu dívat do hrobu. Tehdy se o slovo musela přihlásit dcera Jiřina Anna, aby Daliborovi připomněla, že i ona potřebuje jeho lásku a péči.
Navíc i ona hovořila se svým bratrem krátce před jeho smrtí a žádnou blížící se hrozbu nezaznamenala. Vedoucí zájezdu Dalibor Janda se tak dnes může radovat nejenom z úspěšné kariéry, ale i milující manželky a dcery.
Jiřina také po otci zdědila lásku k hudbě a po úspěšně složené maturitě se začala muzice věnovat naplno. Zpívá na otcových koncertech, píše si vlastní hudbu a vyřizuje finanční záležitosti kapely. Proto jí všichni z legrace říkají „vedoucí zájezdu“.